MP 5020 DVI MP 5050 DVI MP 5070 DVI Lenze Front Overlay Touch Panel

| categories | Other Lenze Series |
|---|---|
| Brand | LENZE |
| Model | MP 5020 DVI MP 5050 DVI MP 5070 DVI |
| Warranty | 365 Days |
| Supply parts | Protective Film Touchscreen Repair |
| Shipping | 2-4 workdays |
| FOB port | Guangzhou, Shenzhen, Hongkong |
| Terms of Payment | Western Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, T/T ,Credit Card, Western Union |
| Update Time | 2026-02-04 02:04:56 |
Shipping
Specifications:
| Part Number : | MP 5020 DVI MP 5050 DVI MP 5070 DVI |
| Product Line: | Lenze MP |
| Resolution: | 240 x 128 pixel |
| Warranty: | 1-Year Warranty |
| Visible Size: | 123.0 x 68.0 mm |
| Display Type: | LCD monochrome STN |
| DC Supply Voltage: | 24 (+18 … 32) |
| Storage Temp.: | -20℃~+60℃ |
| Transport Temp.: | −20 ... +60 °C |
| Operation Temp.: | 0 ... +50 °C |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| MP 5020 DVI MP 5050 DVI MP 5070 DVI | Description | Inventory status |
| MP 800 DVI | LENZE MP Series Touch Screen Glass Protective Film | In Stock |
| MP 1000 DVI | LENZE MP Series Front Overlay Touch Screen Panel Repair | Available Now |
| MP 1000s DVI | LENZE MP Series Protective Film Touch Panel Repair | In Stock |
| MP 1050 DVI | LENZE MP Series HMI Touch Glass Front Overlay Replacement | Available Now |
| MP 1050s DVI | LENZE MP Series Touch Screen Panel Front Overlay Repair | In Stock |
| MP 2000 DVI P/N:5080-2 | LENZE MP Series HMI Protective Film Touch Membrane | In Stock |
| MP 2050 DVI | LENZE MP Series Front Overlay Touch Glass Repair | In Stock |
| MP 5000 DVI | LENZE MP Series Touch Digitizer Glass Protective Film | Available Now |
| MP 5000 DVI P/N:5204-0004 | LENZE MP Series HMI Touch Screen Protective Film | In Stock |
| MP 5020 DVI | LENZE MP Series Front Overlay Touch Digitizer Glass | Available Now |
| MP 5050 DVI | LENZE MP Series Protective Film Touch Screen Monitor | In Stock |
| MP 5070 DVI | LENZE MP Series MMI Touch Screen Front Overlay Replacement | In Stock |
| MP 9000 DVI P/N:5205-201 | LENZE MP Series Front Overlay Touch Screen Panel Repair | In Stock |
MP 5020 DVI MP 5050 DVI MP 5070 DVI Lenze Front Overlay Touch Panel PDF Download:
FAQ:
Question: Can I customize the startup screen or splash screen on my Lenze MP series HMI?
Answer: Yes, you can customize the startup screen or splash screen on your Lenze MP series HMI using the Lenze Designer software. You can create custom graphics, animations, or messages to display during the startup sequence of the HMI. Refer to the user manual or online resources for Lenze Designer for detailed instructions on how to customize the startup screen or splash screen on your MP series HMI.
Question: How can I back up or restore the settings and configurations on my Lenze MP series HMI?
Answer: You can back up and restore the settings and configurations on your Lenze MP series HMI using the backup and restore functions provided in the HMI's software or through external tools. You can create a backup file containing all the configuration settings, graphics, and user interface configurations, and then use the restore function to apply the backup file to the HMI to restore the settings to a previous state. Refer to the user manual or online resources for your specific MP series HMI model for detailed instructions on how to perform backup and restore operations.
Common misspellings:
MP
5020
DVI
5050
DI
5070
520
502
D0VI
DV1
50070
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service