NB7W-TW11B Omron NB7W Series HMI Touch Screen Replacement

| categories | Omron NB Series HMI |
|---|---|
| Brand | OMRON |
| Model | NB7W-TW11B |
| Warranty | 365 Days |
| Product Line | Omron NB7W Series |
| Supply | LCD Display HMI Case |
| FOB port | Guangzhou, Shenzhen, Hongkong |
| Terms of Payment | Western Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, Credit Card |
| Update Time | 2026-02-04 02:20:24 |
Shipping
Specifications:
| Part Number : | NB7W-TW11B |
| Display Device: | TFT LCD |
| Screen diagonal: | 7 in |
| Warranty: | 365 Days |
| Product Line: | Omron NB7W Series |
| Colors: | 65,536 |
| Backlight: | LED |
| Resolution: | 800 * 480 |
| Service Life: | 50,000 hours min. |
| Line voltage: | 24 VDC |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| NB7W-TW11B | Description | Inventory status |
| NB7W-TW11B | Omron NB7W series HMI | In Stock |
| NB7W-TW01B | Omron NB7W series HMI | In Stock |
| NB7W-TW00B | Omron NB7W series HMI | In Stock |
| NB7W-TW10B | Omron NB7W series HMI | In Stock |
NB7W-TW11B Omron NB7W Series HMI Touch Screen Replacement PDF Download:
FAQ:
Question: What is the dimension of NB7W-TW11B Omron Touch Screen?
Answer: The dimension of NB7W-TW11B Omron NB7W HMI is 7 inch.
Question: How to make a installation of USB Driver for NB7W?
Answer: Install the USB driver for NB on PC.After the installation, the data transmission between the PC and the NB Unit is available via USB.Because the USB driver included in the NB-Designer is certified by Microsoft, it will be installedautomatically accompanying with the software installation, so there is no need to install the USB driverby manual again.
Question: What is the NB7W-TW11B Omron NB7W touchscreen, protective fim ,diplay and other HMI parts price?
Answer: Submit a fast quote, send Kernfix an email for best price.
Common misspellings:
N7W-TW11B
NBW-TW11B
NB7-TW11B
NB7WTW11B
NB7W-W11B
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service