GT01 AIGT0132B1 touch screen GT01 AIGT0130B1 touch panel repair

| categories | Panasonic GT Series Repair Kit |
|---|---|
| Model | GT01 AIGT0132B1 GT01 AIGT0130B1 |
| Warranty | 365 Days |
| Shipping | DHL/FedEx/UPS/TNT/EMS/Aramex /DPEX |
| FOB port | Guangzhou, Shenzhen, Hongkong |
| Terms of Payment | Western Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, Credit Card |
| Update Time | 2026-02-04 02:26:01 |
Leading Time{{selectedConditionObj.leading}}
{{item.value}}
{{nameObj.name}}{{nameObj.selectedValue}}
{{valueObj.name}}
Shipping
Detail Information
Specifications:
| Backlight: | 3-color LED |
| Brand: | Panasonic |
| Warranty: | 365 Days |
| Product Line: | Panasonic GT01 |
| Resolution: | 128 (W) × 64 (H) dots |
| Ambient Temperature: | 0 to +50 °C +32 to +122 °F |
| Display Type: | STN monochrome LCD |
| Part Number : | AIGT0130B AIGT0132B1 |
| Power Supply: | 5/24 V DC |
| Touch Size: | 3" |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| GT01 AIGT0132B1 GT01 AIGT0130B1 | Description | Inventory status |
| AIGT0030B | Panasonic GT01 Touch Screen Protective Film Replacement | In Stock |
| AIGT0030B1 | Panasonic GT01 Touch Panel Protective Film Repair | Available Now |
| AIGT0030H | Panasonic GT01 Touchscreen Protective Film Repair | In Stock |
| AIGT0030H1 | Panasonic GT01 HMI Touch Screen Glass Protective Film | Available Now |
| AIGT0032B | Panasonic GT01 Touch Screen Panel Front Overlay Repair | In Stock |
| AIGT0032B1 | Panasonic GT01 Front Overlay Touch Membrane | In Stock |
| AIGT0032H | Panasonic GT01 Touch Glass Front Overlay Repair | In Stock |
| AIGT0032H1 | Panasonic GT01 Touch Digitizer Glass Overlay Repair | Available Now |
| AIGT0130B | Panasonic GT01 HMI Panel Glass Protective Film | Available Now |
| AIGT0130B1 | Panasonic GT01 Touch Screen Monitor Front Overlay | In Stock |
| AIGT0130H | Panasonic GT01 MMI Touch Screen Front Overlay Replacement | In Stock |
| AIGT0130H1 | Panasonic GT01 HMI Touch Screen Protective Film | In Stock |
| AIGT0132B | Panasonic GT01 Front Overlay Touch Screen Replacement | In Stock |
| AIGT0132B1 | Panasonic GT01 Protective Film Touch Panel Repair | Available Now |
| AIGT0132H | Panasonic GT01 Protective Film Touchscreen Repair | In Stock |
| AIGT0132H1 | Panasonic GT01 Front Overlay HMI Touch Screen Glass | Available Now |
GT01 AIGT0132B1 touch screen GT01 AIGT0130B1 touch panel repair PDF Download:
FAQ:
Question: What to DO If Panasonic GT01 AIGT0130B AIGT0132B1 Touch Screen is blank?
Answer: 1) Power is not on.
Question: What to DO If Panasonic GT01 AIGT0130B AIGT0132B1 Touch Screen Panel is dim?
Answer: 1) The power voltage may be low.
Common misspellings:
AIGT030B
AIGT0132B1
AIGT0130B
AIGT01321
AGIT0132B1
AIGTO132B1
AIGT01130B
Please send your message to us
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service