EPX10S-XAA1-1 EPX10S-XAA5-1 EPX10S-XAAA-1 Touch Membrane

| categories | Other Parker Series |
|---|---|
| Model | EPX10S-XAA1-1 EPX10S-XAA5-1 EPX10S-XAAA-1 |
| Warranty | 365 Days |
| Product Line | Parker EPX PowerStation |
| Supply parts | Parker EPX PowerStation HMI Touch Glass |
| Shipping | 2-4 workdays |
| FOB port | Guangzhou, Shenzhen, Hongkong |
| Terms of Payment | Western Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, T/T ,Credit Card, Western Union |
| Update Time | 2026-02-04 02:39:14 |
Shipping
Specifications:
| Altitude: | -200ft. to 10,000ft. |
| Product Line: | Parker EPX PowerStation |
| Resolution: | 640x480 pixels |
| Warranty: | 1-Year Warranty |
| Input Freq.: | 10kHz max. |
| Minimum Pulse: | 40μs |
| Supply Supply: | 12VDC or 24VDC |
| Storage Temp.: | -20℃~+60℃ |
| Transport Temp.: | −20 ... +60 °C |
| Operation Temp.: | 0 ... +50 °C |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| EPX10S-XAA1-1 EPX10S-XAA5-1 EPX10S-XAAA-1 | Description | Inventory status |
| EPX08T-XAAA-1 | Parker EPX InteractX PowerStations Touch Screen Repair Replacement | In Stock |
| EPX08T-XAC1-1 | Parker HMI EPX InteractX PowerStations Touch Panel Replacement | Available Now |
| EPX08T-XACA-1 | Parker EPX InteractX PowerStations HMI Panel Glass Replacement | Available Now |
| EPX08T-XADA-1 | HMI Parker EPX InteractX PowerStations Touchscreen Replacement | In Stock |
| EPX08T-XTAA-1 | Parker EPX InteractX PowerStations HMI Panel Glass Repair | Available Now |
| EPX10S-XAA1-1 | Parker EPX InteractX PowerStations Touch Screen Glass Repair | Available Now |
| EPX10S-XAA5-1 | Parker EPX InteractX PowerStations Touch Screen Panel Replacement | In Stock |
| EPX10S-XAAA-1 | Parker EPX InteractX PowerStations Touch Membrane Repair | In Stock |
| EPX10S-XABA-1 | Parker EPX InteractX PowerStations HMI Touch Glass Replacement | In Stock |
| EPX10S-XACA-1 | Parker EPX InteractX PowerStations Touch Digitizer Glass Replacement | Available Now |
| EPX10S-XADA-1 | Parker EPX InteractX PowerStations Touch Screen Monitor Replacement | In Stock |
| EPX10S-XALA-1 | Parker EPX InteractX PowerStations Touch Digitizer Replacement Repair | In Stock |
| EPX10S-XTA5-1 | Parker EPX InteractX PowerStations MMI Touch Membrane Replacement | In Stock |
EPX10S-XAA1-1 EPX10S-XAA5-1 EPX10S-XAAA-1 Touch Membrane PDF Download:
FAQ:
Question: What are the steps to calibrate the touchscreen on my Parker PowerStation HMI?
Answer: Touchscreen calibration can typically be accessed through the system settings menu. Detailed calibration instructions are provided in the user manual specific to your model.
Question: What should I do if my EPX10S-XAA1-1 EPX10S-XAA5-1 EPX10S-XAAA-1 HMI Touch Membrane HMI is overheating?
Answer: - Ensure that the HMI is installed in a well-ventilated area.
Question: Are there specific maintenance schedules recommended for Parker PowerStation EPX10S-XAA1-1 EPX10S-XAA5-1 EPX10S-XAAA-1 HMI Touch Glass HMIs?
Answer: Regular maintenance schedules typically include cleaning the EPX10S-XAA1-1 EPX10S-XAA5-1 EPX10S-XAAA-1 Touch Digitizer Glass, inspecting connections and cables, updating software and firmware, and checking for signs of wear or damage.
Common misspellings:
EPX10S-XAA1-1
EPX10S-XAA5-1
EPX10S-XAA-1
PX10S-XAAA-1
EPX1S0-XAA5-1
EPX10S-XAAA-1
EPXI0S-XAA5-1
EPXX10S-XAA1-1
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service