2880045-01 GP2501-TC41-24V Pro-face Front Overlay Touch

| categories | GP2000 GP2000H |
|---|---|
| Brand | PROFACE |
| Model | 2880045-01 GP2501-TC41-24V PFXGP2504SD |
| Warranty | 365 Days |
| Product Line | Proface GP2000 Series |
| Supply | GP-2501T Front Overlay Touch Digitizer Glass |
| Shipping | 2-4 workdays |
| Terms of Payment | Western Union, T/T, PayPal, Credit Card |
| Update Time | 2026-02-04 02:44:40 |
Leading Time{{selectedConditionObj.leading}}
{{item.value}}
{{nameObj.name}}{{nameObj.selectedValue}}
{{valueObj.name}}
Shipping
Detail Information
Specifications:
| Ambient Humidity: | 10 to 90%RH (no condensation) |
| Backlight: | CCFL |
| Brand: | Proface |
| Product Line: | Proface GP-2501T |
| Touch Size: | 10.4" |
| Display Colors: | 256 Colors |
| Display Type: | TFT Color LCD |
| Type of Supply Voltage: | 24 V DC |
| Resolution: | 640 x 480 Pixels |
| Warranty: | 12-Month Warranty |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| 2880045-01 GP2501-TC41-24V PFXGP2504SD | Description | Inventory status |
| GP2500-LG41-24V | Proface GP2000 GP-2500L Touch Screen Protective Film Replacement | In Stock |
| GP2500-SC41-24V | Proface GP2000 GP-2500S Protective Film Touch Panel Repair | Available Now |
| GP2500-TC11 | Proface GP2000 GP-2500T Protective Film Touchscreen Repair | In Stock |
| GP2500-TC41-24V | Proface GP2000 GP-2500T HMI Touch Screen Glass Protective Film | Available Now |
| GP2500-TC41-24V-M | Proface GP2000 GP-2500T Touch Screen Panel Front Overlay Repair | In Stock |
| GP2501-LG41-24V | Pro-face GP2000 GP-2501L Front Overlay Touch Membrane | In Stock |
| GP2501-SC11 | Proface GP2000 GP-2501S Touch Glass Front Overlay Replacement | In Stock |
| GP2501-SC11-M | Proface GP2000 GP-2501S Touch Digitizer Glass Overlay Repair | Available Now |
| GP2501-SC41-24V | Pro-face GP2000 GP-2501S HMI Panel Glass Protective Film | Available Now |
| GP2501-TC11 | Proface GP2000 GP-2501T Front Overlay Touch Screen Monitor | In Stock |
| GP2501-TC41-24V | Proface GP2000 GP-2501T MMI Touch Screen Front Overlay Repair | In Stock |
2880045-01 GP2501-TC41-24V Pro-face Front Overlay Touch PDF Download:
FAQ:
Question: 2880045-01 GP2501-TC41-24V PFXGP2504SD Touch Panel does not respond, what should we do?
Answer: When the touch panel does not respond, or its response time is very slow after it is pressed, please use the flowchart below to find the origin of the problem, and the appropriate solution.
Common misspellings:
2880045-01
GP2501-TC41-24V
PFXG2504SD
GP2501-T41-24V
PFXGP2504SD
28800450-1
GP2501-7C41-24V
PFXGGP2504SD
Please send your message to us
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service