Proface 3080028-01 GP2401H-TC41-24V Film HMI Panel Glass

| categories | GP2000 GP2000H |
|---|---|
| Brand | PROFACE |
| Model | 3080028-01 GP2401H-TC41-24V |
| Warranty | 365 Days |
| Product Line | Proface GP2000 Series |
| Supply | GP-2401HT Touch Digitizer Protective Film |
| Shipping | 2-4 workdays |
| Terms of Payment | Western Union, T/T, PayPal, Credit Card |
| Update Time | 2026-02-04 02:44:53 |
Shipping
Specifications:
| Ambient Humidity: | 10 to 90%RH (no condensation) |
| Backlight: | CCFL |
| Brand: | Proface |
| Product Line: | Proface GP-2401HT |
| Touch Size: | 6.5" |
| Display Colors: | 256 Colors |
| Display Type: | TFT Color LCD |
| Type of Supply Voltage: | 24 V DC |
| Resolution: | 640 x 480 Pixels |
| Warranty: | 12-Month Warranty |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| 3080028-01 GP2401H-TC41-24V | Description | Inventory status |
| GP2600-TC11 | Proface GP2000 GP-2600T Touch Screen Protective Film Replacement | In Stock |
| GP2600-TC11-24V | Proface GP2000 GP-2600T Protective Film Touch Panel Repair | Available Now |
| GP2600-TC41-24V | Proface GP2000 GP-2600T Protective Film Touchscreen Repair | In Stock |
| GP2600-TC41-24V-M | Proface GP2000 GP-2600T HMI Touch Screen Glass Protective Film | Available Now |
| GP2601-TC11 | Proface GP2000 GP-2601T Touch Screen Panel Front Overlay Repair | In Stock |
| GP2601-TC41-24V | Pro-face GP2000 GP-2601T Front Overlay Touch Membrane | In Stock |
| GP2301H-LG41-24V | Proface GP2000 GP-2301HL Touch Glass Front Overlay Replacement | In Stock |
| GP2301H-SC41-24V | Proface GP2000 GP-2301HS Touch Digitizer Glass Overlay Repair | Available Now |
| GP2401H-TC41-24V | Pro-face GP2000 GP-2401HT HMI Panel Glass Protective Film | Available Now |
Proface 3080028-01 GP2401H-TC41-24V Film HMI Panel Glass PDF Download:
FAQ:
Question: How to attach the GP2000H 3080028-01 GP2401H-TC41-24V Touchscreen Panel Front Overlay Neck Strap?
Answer: The neck strap that attaches to the GP2000H Series 3080028-01 GP2401H-TC41-24V Touch Screen Monitor Protective Film unit is used to hang the GP unit from the user's neck, and to prevent it from dropping during use. Attach the neck strap using the following procedure (images of the GP-2301H are used, but the procedure is the same for the GP-2401H):
Common misspellings:
3080028-01
GP2401H-TC41-4V
GP241H-TC41-24V
3800028-01
GP2401H-TC41-24V
GP240IH-TC41-24V
GP2401H-TC41-244V
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service