Proface GC-4408W PFXGE4408WAD Film Touch Digitizer

| categories | GP4000 Series |
|---|---|
| Brand | PROFACE |
| Model | GC-4408W PFXGE4408WAD |
| Warranty | 365 Days |
| Product Line | Proface GP4000 Series |
| Supply | GC-4408W Touch Screen Panel Glass Front Overlay |
| Shipping | 2-4 workdays |
| Terms of Payment | Western Union, T/T, PayPal, Credit Card |
| Update Time | 2026-02-04 02:46:14 |
Leading Time{{selectedConditionObj.leading}}
{{item.value}}
{{nameObj.name}}{{nameObj.selectedValue}}
{{valueObj.name}}
Shipping
Detail Information
Specifications:
| Ambient Humidity: | 10 to 90 % RH |
| Backlight: | White LED |
| Brand: | Proface |
| Display Resolution: | 640 x 480 Pixels |
| Display Colors: | TFT Color LCD |
| Part Number : | GC-4408W PFXGE4408WAD |
| Product Line: | Proface GP4000 |
| Type of Supply Voltage: | 24 V DC |
| Storage Temperature: | -20°C (-4°F) to 60°C (140°F) |
| Warranty: | 365 Days |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| GC-4408W PFXGE4408WAD | Description | Inventory status |
| AGP3300-T1-D24-CA1M | Proface AGP3000 AGP3300 Touch Screen Monitor Front Overlay | In Stock |
Proface GC-4408W PFXGE4408WAD Film Touch Digitizer PDF Download:
FAQ:
Question: How to remove the GC-4408W PFXGE4408WAD SD Card?
Answer: 1. Make sure the GC-4408W PFXGE4408WAD SD Card Access LED is off.
Question: What is the display size of Proface GP4000 Series GC-4408W PFXGE4408WAD Touchscreen Panel Front Overlay?
Answer: The GC-4408W PFXGE4408WAD Protective Film HMI Panel Glass is 7.0 inch.
Common misspellings:
GC-4408W
PFXGE4408AD
GC-448W
PFXGE4408WAD
PFXGE4048WAD
PFXGE440BWAD
GC--4408W
Please send your message to us
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service