2880052-01 GP37W2-BG41-24V Pro-face Touchscreen Film

| categories | Graphic Panel GP Series |
|---|---|
| Brand | PROFACE |
| Model | 2880052-01 GP37W2-BG41-24V PFXGP37W2BD |
| Warranty | 365 Days |
| Product Line | Proface GP Series |
| Supply | GP37W2 Touch Screen Protective Film |
| Shipping | 2-4 workdays |
| Terms of Payment | Western Union, T/T, PayPal, Credit Card |
| Update Time | 2026-02-04 02:47:43 |
Leading Time{{selectedConditionObj.leading}}
{{item.value}}
{{nameObj.name}}{{nameObj.selectedValue}}
{{valueObj.name}}
Shipping
Detail Information
Specifications:
| Ambient Humidity: | 30 to 85%RH (no condensation) |
| Display Resolution: | 320 x 240 pixels |
| Part Number : | 2880052-01 |
| Product Line: | Proface Graphic Panel |
| Touch Size: | 5" |
| Brand: | Proface |
| Display Type: | Blue-mode LCD (Blue/White) |
| Type of Supply Voltage: | 24 V DC |
| Storage Temperature: | -20 to 60 degrees Celsius |
| Warranty: | 365 Days |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| 2880052-01 GP37W2-BG41-24V PFXGP37W2BD | Description | Inventory status |
| GP37W2-BG41-24V | Proface Graphic Panel GP37W2 HMI Touch Screen Glass Protective Film | Available Now |
| GP37W2-DF00 | Proface Graphic Panel GP37W2 Touch Screen Panel Front Overlay Repair | In Stock |
| GP37W2-LG11-24V | Pro-face Graphic Panel GP37W2 Front Overlay Touch Membrane | In Stock |
| GP37W2-WP00-MS | Proface Graphic Panel GP37W2 Touch Glass Front Overlay Repair | In Stock |
| GP37W3-BG41-24V | Proface Graphic Panel GP37W2 Touch Digitizer Glass Overlay Repair | Available Now |
| GP37W-BG11-24V | Pro-face Graphic Panel GP37W2 HMI Panel Glass Protective Film | Available Now |
| GP37W-BG41-24V | Proface Graphic Panel GP37W2 Touch Screen Monitor Front Overlay | In Stock |
| GP37W-LG11-24V | Proface Graphic Panel GP37W2 MMI Touch Screen Front Overlay | In Stock |
2880052-01 GP37W2-BG41-24V Pro-face Touchscreen Film PDF Download:
FAQ:
Question: How to secure the 2880052-01 GP37W2-BG41-24V PFXGP37W2BD Installation Fasteners?
Answer: 1) There are four (4) insertion slots on the top and bottom of the GP, where the metal installation fasteners hook on.
Question: What is the display size of Proface Graphic Panel GP Series 2880052-01 GP37W2-BG41-24V PFXGP37W2BD Protective Film HMI Panel Glass?
Answer: The 2880052-01 GP37W2-BG41-24V PFXGP37W2BD Touchscreen Panel Front Overlay is 5 inch.
Common misspellings:
2880052-01
GP37W2-BG4-24V
PFXGP37W2BD
GP37W2-BG41-24V
PFXGP372BD
288005-201
GP37W2-BG41-Z4V
PFXGP377W2BD
Please send your message to us
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service