APL3600-KA-CD2G-4P APL3600-KA-CM18-2P APL3600-KA-CM18-4P Pro-face Touch Screen Panel Switch Membrane

| categories | PL Series |
|---|---|
| Brand | PROFACE |
| Model | APL3600-KA-CD2G-4P APL3600-KA-CM18-2P/4P |
| Warranty | 365 Days |
| Product Line | Proface PL Series |
| Supply | PL-3600K Keypad Membrane Touch Glass |
| Touch size | 12 inch |
| Shipping | 2-4 workdays |
| Terms of Payment | Western Union, T/T, PayPal, Credit Card |
| Update Time | 2026-02-04 02:49:08 |
Leading Time{{selectedConditionObj.leading}}
{{item.value}}
{{nameObj.name}}{{nameObj.selectedValue}}
{{valueObj.name}}
Shipping
Detail Information
Specifications:
| Ambient Humidity: | 10 to 90%RH (no condensation) |
| Allowable Voltage Drop: | 10 ms or less |
| Product Line: | Proface PL |
| Size: | 12.1 inch |
| Resolution: | 800 x 600 Pixels |
| Brand: | Proface |
| Type of Supply Voltage: | 24 V DC |
| Storage Temperature: | -20°C to +60°C |
| Storage Humidity: | 10%RH to 90%RH |
| Warranty: | 365 Days |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| APL3600-KA-CD2G-4P APL3600-KA-CM18-2P/4P | Description | Inventory status |
| APL3600-KA-CD2G-2P | Proface PL-3600K Keyboard Membrane Touch Screen Replacement | In Stock |
| APL3600-KA-CD2G-4P | Proface PL-3600K Touch Panel Membrane Keyboard Repair | Available Now |
| APL3600-KA-CM18-2P | Proface PL-3600K Touchscreen Membrane Keypad Repair | In Stock |
| APL3600-KA-CM18-4P | Proface PL-3600K HMI Keypad Membrane Touch Screen Glass Repair | Available Now |
| APL3600-KD-CD2G-2P | Proface PL-3600K Touch Screen Panel Membrane Switch Repair | In Stock |
| APL3600-KD-CD2G-4P | Pro-face PL-3600K Membrane Keyboard Keypad Touch Membrane | In Stock |
| APL3600-KD-CM18-2P | Proface PL-3600K Touch Glass Membrane Keypad Switch Repair | In Stock |
| APL3600-KD-CM18-4P | Proface PL-3600K Touch Digitizer Glass Operator Panel Keypad Repair | Available Now |
| APL3600-KFM | Pro-face PL-3600K HMI Panel Glass Operator Keyboard Repair | Available Now |
APL3600-KA-CD2G-4P APL3600-KA-CM18-2P APL3600-KA-CM18-4P Pro-face Touch Screen Panel Switch Membrane PDF Download:
FAQ:
Question: How to remove the APL3600-KA-CD2G-4P APL3600-KA-CM18-2P APL3600-KA-CM18-4P front module and the control box?
Answer: Remove the control box from the front module with the following steps:
Common misspellings:
APL3600-KA-CD2G-4P
APL3600-KA-CM18-2P
AL3600-KA-CM18-4P
APL600-KA-CM18-2P
APL3600-KA-CM18-4P
AP3L600-KA-CD2G-4P
APL3600-KA-CM18B-2P
APL3600--KA-CM18-4P
Related Products
Please send your message to us
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service