Pro-face APL3700-TD-CD2G-2P APL3700-TD-CD2G-4P Protective Film Touch Screen Panel

| categories | PL Series |
|---|---|
| Brand | PROFACE |
| Model | APL3700-TD-CD2G-2P APL3700-TD-CD2G-4P |
| Warranty | 365 Days |
| Product Line | Proface PL Series |
| Supply | PL-3700T Front Overlay Touch Glass |
| Touch size | 15 inch |
| Shipping | 2-4 workdays |
| Terms of Payment | Western Union, T/T, PayPal, Credit Card |
| Update Time | 2026-02-04 02:49:40 |
Leading Time{{selectedConditionObj.leading}}
{{item.value}}
{{nameObj.name}}{{nameObj.selectedValue}}
{{valueObj.name}}
Shipping
Detail Information
Specifications:
| Ambient Humidity: | 10 to 90%RH (no condensation) |
| Allowable Voltage Drop: | 10 ms or less |
| Product Line: | Proface PL |
| Size: | 15" |
| Resolution: | 1024 x 768 Pixels |
| Brand: | Proface |
| Type of Supply Voltage: | 24 V DC |
| Storage Temperature: | -20°C to +60°C |
| Storage Humidity: | 10%RH to 90%RH |
| Warranty: | 365 Days |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| APL3700-TD-CD2G-2P APL3700-TD-CD2G-4P | Description | Inventory status |
| APL3700-TA-CD2G-2P | Proface PL-3700T Front Overlay Touch Screen Replacement | In Stock |
| APL3700-TA-CD2G-4P | Proface PL-3700T Touch Panel Protective Film Repair | Available Now |
| APL3700-TA-CM18-2P | Proface PL-3700T Touchscreen Protective Film Replacement | In Stock |
| APL3700-TA-CM18-4P | Proface PL-3700T HMI Front Overlay Touch Screen Glass Repair | Available Now |
| APL3700-TD-CD2G-2P | Proface PL-3700T Touch Screen Panel Protective Film Repair | In Stock |
| APL3700-TD-CD2G-4P | Pro-face PL-3700T Protective Film Touch Membrane Repair | In Stock |
| APL3700-TD-CM18-2P | Proface PL-3700T HMI Touch Glass Front Overlay Repair Replacement | In Stock |
| APL3700-TD-CM18-4P | Proface PL-3700T Touch Digitizer Glass Front Overlay Repair | Available Now |
| APL3700-TFM-BLD | Pro-face PL-3700T Protective Film HMI Panel Glass Repair | Available Now |
| PL-3700-M01 | Proface PL-3700 Touch Screen Monitor Front Overlay | In Stock |
| PL3700-S11 | Proface PL-3700 Front Overlay MMI Touch Screen Replacement | In Stock |
| PL3700-S42 | Proface PL-3700 HMI Touch Screen Glass Protective Film | Available Now |
Pro-face APL3700-TD-CD2G-2P APL3700-TD-CD2G-4P Protective Film Touch Screen Panel PDF Download:
FAQ:
Question: How to remove the APL3700-TD-CD2G-2P APL3700-TD-CD2G-4P front module and the control box?
Answer: Remove the control box from the front module with the following steps:
Common misspellings:
APL3700-TD-CD2G-2P
APL3700-TD-D2G-4P
APL3700-T-CD2G-2P
APL3700-TD-CD2G-4P
AP3L700-TD-CD2G-2P
APL3T00-TD-CD2G-4P
APL3700-TD-CD2GG-4P
Related Products
Please send your message to us
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service