ST-3301S 3580207-01 AST3301-S1-D24 Film Touch Panel

| categories | ST3000 Series |
|---|---|
| Brand | PROFACE |
| Model | ST-3301S 3580207-01 AST3301-S1-D24 PFXST3301SAD |
| Warranty | 365 Days |
| Supply | Touch Screen Panel Glass and Front Overlay |
| Shipping | 2-4 workdays |
| Terms of Payment | Western Union, T/T, PayPal, Credit Card |
| Update Time | 2026-02-04 02:52:09 |
Shipping
Specifications:
| Ambient Temperature: | 0°C (32°F) to 50°C (122°F) |
| Backlight: | CCFL (Replaceable) |
| Brand: | Proface |
| Display Resolution: | 320 x 240 pixels |
| Display Type: | TFT Color LCD |
| Part Number : | AST3301-S1-D24 |
| Product Line: | Proface ST-3300 |
| Type of Supply Voltage: | 24 V DC |
| Storage Temperature: | -20°C (-4°F) to 60°C (140°F) |
| Warranty: | 365 Days |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| ST-3301S 3580207-01 AST3301-S1-D24 PFXST3301SAD | Description | Inventory status |
| AST3201-A1-D24 | Proface ST3000 ST-3200 Touch Screen Monitor Front Overlay | In Stock |
| AST3211-A1-D24 | Proface ST3000 ST-3200 Touch Screen Protective Film Replacement | In Stock |
| AST3301-B1-D24 | Proface ST3000 ST-3300 Touch Panel Protective Film Repair | Available Now |
| AST3301-S1-D24 | Proface ST3000 ST-3300 Touchscreen Protective Film Repair | In Stock |
| AST3301-T1-D24 | Proface ST3000 ST-3300 HMI Touch Screen Glass Protective Film | Available Now |
| AST3301W-B1-D24 | Proface ST3000 ST-3300 Touch Screen Panel Front Overlay Repair | In Stock |
| AST3301W-S1-D24 | Proface ST3000 ST-3300 Front Overlay Touch Membrane | In Stock |
| AST3302-B1-D24 | Proface ST3000 ST-3300 Touch Glass Front Overlay Repair | In Stock |
| AST3401-T1-D24 | Proface ST3000 ST-3400 Touch Digitizer Glass Overlay Repair | Available Now |
| AST3501-C1-AF | Proface ST3000 ST-3500 HMI Panel Glass Protective Film | Available Now |
| AST3501-C1-D24 | Proface ST3000 ST-3500 HMI Touch Screen Protective Film | In Stock |
| AST3501-T1-AF | Proface ST3000 ST-3500 MMI Touch Screen Front Overlay Replacement | In Stock |
| AST3501-T1-D24 | Proface ST3000 ST-3500 Front Overlay HMI Touch Screen Glass | Available Now |
| AST3501W-T1-D24 | Proface ST3000 ST-3500 Touch Screen Panel Protective Film Repair | In Stock |
ST-3301S 3580207-01 AST3301-S1-D24 Film Touch Panel PDF Download:
FAQ:
Question: What is size of Proface ST3000 ST-3301S 3580207-01 AST3301-S1-D24 PFXST3301SAD Touch Screen and Protective Film HMI parts price?
Answer: The Pro-face ST3000 ST-3301S 3580207-01 AST3301-S1-D24 PFXST3301SAD Front Overlay and Touchscreen Panel Glass is 5.7 inch.
Question: How to replace the Proface ST3000 Series ST-3301S 3580207-01 AST3301-S1-D24 PFXST3301SAD backlight?
Answer: The backlights of the ST3000 Series ST-3301S 3580207-01 AST3301-S1-D24 PFXST3301SAD are not replaceable. Although the backlights used are a long-life type, their lifetime may be shorter than the specified period depending on the ST3000 Series ST-3301S 3580207-01 AST3301-S1-D24 PFXST3301SAD operating environment. We would like to replace the ST-3301S 3580207-01 AST3301-S1-D24 PFXST3301SAD displays instead of replacing the ST-3301S 3580207-01 AST3301-S1-D24 PFXST3301SAD backlights. Please contact your Pro-face local distributor.
Common misspellings:
ST-3301S
3580207-01
AT3301-S1-D24
PFXST3301SAD
358007-01
AST3301-S1-D24
ST-3031S
35B0207-01
3580207-011
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service