AO-4 AO-4-8 AO-4-8-O HMI Case Membrane Keypad Front Overlay

| categories | Andover Controls |
|---|---|
| Brand | SCHNEIDER |
| Model | AO-4 AO-4-8 AO-4-8-O |
| Warranty | 365 Days |
| Supply | AO-4 AO-4-8 AO-4-8-O Keypad Housing Film |
| FOB port | Guangzhou, Shenzhen, Hongkong |
| Terms of Payment | Western Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, Credit Card |
| Update Time | 2026-02-04 03:13:03 |
Shipping
Specifications:
| Range Compatibility: | Schneider Andover Continuum |
| Operating Temp.: | -10 °C to 50 °C |
| Storage Temp.: | -25 °C to 70 °C |
| Power Consumption: | 3.8 W @ 24 VDC max. |
| Brand: | Schneider |
| Warranty: | 365 days Warranty |
| Inputs/Output Connections: | Two-piece |
| Output Types: | Voltage or current |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| AO-4 AO-4-8 AO-4-8-O | Description | Inventory status |
| AC-1 | Schneider Operator Panel Keypad Plastic Housing Overlay | Available Now |
| AC1 FT-10 | Schneider Protective Film Membrane Switch Plastic Shell | In Stock |
| AC-1 RS-485 | Andover Continuum Membrane Keypad Plastic Cover Film | In Stock |
| AC-1A | Andover Controls Overlay Keyboard Membrane Plastic Case | In Stock |
| AC-1A-FT | Schneider Front Overlay Outer Covering Terminal Keypad | Available Now |
| AC-1-FT-A | Schneider Protective Film Plastic Cover Switch Membrane | In Stock |
| AC-1PLUS | Schneider Front Overlay Operator Keyboard Plastic Case | Available Now |
| AC-1PLUSFT | Andover Continuum Protective Film Housing Keypad Repair | In Stock |
| AO-4 | Schneider Operator Panel Keypad Front Overlay HMI Case | In Stock |
| AO-4-8 | Schneider Membrane Keyboard Outer Casing Protective Film | Available Now |
| AO-4-8-O | Andover Controls Plastic Housing Membrane Switch Overlay | Available Now |
| AO-4-8-O-FT | Schneider Control Keypad Front Overlay Enclosure Repair | In Stock |
| AO-4-8-O RS-485 | Andover Continuum Plastic Cover Keypad Membrane Film | In Stock |
AO-4 AO-4-8 AO-4-8-O HMI Case Membrane Keypad Front Overlay PDF Download:
FAQ:
Question: What are the common symptoms of a faulty keypad on AO-4 AO-4-8 AO-4-8-O device?
Answer: Typical signs include unresponsive buttons, inconsistent input response, display not showing feedback, or inability to start/stop the motor via keypad. In such cases, replacing the keypad often resolves the issue without requiring the replacement of the entire drive.
Question: Do I need any technical skills to replace the AO-4 AO-4-8 AO-4-8-O Plastic Case?
Answer: No special skills are required. Most parts are designed for easy replacement and are clearly labeled.
Question: How durable are the Schneider Andover Continuum AO-4 AO-4-8 AO-4-8-O Outer Covering Terminal Keypad Film under industrial conditions?
Answer: Our replacement parts of AO-4 AO-4-8 AO-4-8-O are designed for industrial-grade use and perform reliably under harsh environments.
Common misspellings:
AO-A
AO-4-8
AO-4-8-O
AO-4
AO-4--8
AO-4-0-O
AO4-8-O
AC-4
AO-4-O
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service