UI-8-10-S Plastic Enclosure Front Overlay Keypad Membrane

| categories | Andover Controls |
|---|---|
| Brand | SCHNEIDER |
| Model | UI-8-10-S |
| Warranty | 365 Days |
| Supply | Andover Controls Keyboard Protective Film |
| FOB port | Guangzhou, Shenzhen, Hongkong |
| Terms of Payment | Western Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, Credit Card |
| Update Time | 2026-02-04 03:12:19 |
Shipping
Specifications:
| Part Number : | UI-8-10-S |
| Number of Inputs: | 8 Universal inputs; 10 bit resolution |
| Power Consumption: | 0.7 W @ 10-28VDC max. |
| Warranty: | 365 days Warranty |
| Brand: | Schneider |
| Range of Product: | Andover Continuum |
| Operating Temp.: | -10 °C to 50 °C |
| Storage Temp.: | -25 °C to 70 °C |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| UI-8-10-S | Description | Inventory status |
| UI 8 10 RS-485 | Schneider Operator Panel Keypad Plastic Housing Overlay | Available Now |
| UI-8 | Schneider Protective Film Membrane Switch Plastic Shell | In Stock |
| UI-8-10 | Andover Continuum Membrane Keypad Plastic Cover Film | In Stock |
| UI-8 10V RS-485 | Andover Controls Overlay Keyboard Membrane Plastic Case | In Stock |
| UI810 FT-10 | Schneider Front Overlay Outer Covering Terminal Keypad | Available Now |
| UI-8-10-10V | Schneider Protective Film Plastic Cover Switch Membrane | In Stock |
| UI-8-10-10V-RS-485 | Schneider Front Overlay Operator Keyboard Plastic Case | Available Now |
| UI-8-10-S | Andover Continuum Protective Film Housing Keypad Repair | In Stock |
UI-8-10-S Plastic Enclosure Front Overlay Keypad Membrane PDF Download:
FAQ:
Question: Are these replacements compatible with UI-8-10-S?
Answer: Yes, these HMI case membrane switch protective films are fully compatible with UI-8-10-S, offering the same layout, interface, and plug-in connection.
Question: What payment options are available?
Answer: We accept various payment methods, including PayPal, credit cards, and bank transfers.
Question: What is the Schneider UI-8-10-S Plastic Cover Membrane Keypad Overlay HMI price?
Answer: Submit a fast quote, send Kernfix an email for best price.
Common misspellings:
UI-8-10-5
UI-8-I0-S
UII-8-10-S
UI-B-10-S
IU-8-10-S
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service