UI810 FT-10 Plastic Cover Control Keypad Protective Film

| categories | Andover Controls |
|---|---|
| Brand | SCHNEIDER |
| Model | UI810 FT-10 |
| Warranty | 365 Days |
| Product Line | Schneider Andover Continuum |
| Supply | UI810 FT-10 Keypad Enclosure Film |
| Terms of Payment | Western Union, T/T, PayPal, T/T ,Credit Card, Western Union |
| Update Time | 2026-02-04 03:12:24 |
Shipping
Specifications:
| Brand: | Schneider |
| Power Consumption: | 0.7 W @ 10-28VDC max. |
| Warranty: | 365 days Warranty |
| Switches: | Commission, Reset |
| Range of Product: | Andover Continuum |
| Operating Temp.: | -10 °C to 50 °C |
| Storage Temp.: | -25 °C to 70 °C |
| Input: | 8 Universal Inputs |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| UI810 FT-10 | Description | Inventory status |
| UI 8 10 RS-485 | Schneider Operator Panel Keypad Plastic Housing Overlay | Available Now |
| UI-8 | Schneider Protective Film Membrane Switch Plastic Shell | In Stock |
| UI-8-10 | Andover Continuum Membrane Keypad Plastic Cover Film | In Stock |
| UI-8 10V RS-485 | Andover Controls Overlay Keyboard Membrane Plastic Case | In Stock |
| UI810 FT-10 | Schneider Front Overlay Outer Covering Terminal Keypad | Available Now |
| UI-8-10-10V | Schneider Protective Film Plastic Cover Switch Membrane | In Stock |
| UI-8-10-10V-RS-485 | Schneider Front Overlay Operator Keyboard Plastic Case | Available Now |
| UI-8-10-S | Andover Continuum Protective Film Housing Keypad Repair | In Stock |
UI810 FT-10 Plastic Cover Control Keypad Protective Film PDF Download:
FAQ:
Question: Is there a minimum order quantity (MOQ)?
Answer: No, we do not have an MOQ. You can order even one piece.
Question: Is the keyboard of the UI810 FT-10 unit replaceable?
Answer: Yes, the UI810 FT-10 Operator Panel Keypad Plastic Cover Protective Film can be replaced.
Question: How does Kernfix ensure the quality of UI810 FT-10 Outer Casing Membrane Keypad Front Overlay?
Answer: Kernfix conducts rigorous quality testing on all replacement parts to ensure they meet the highest industry standards for durability and protection.
Common misspellings:
UI810
FT-T0
UI80
FT-10
FT-100
IU810
F7-10
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service