AC-1-FT-A Housing Protective Film Switch Membrane Repair

| categories | Andover Controls |
|---|---|
| Brand | SCHNEIDER |
| Model | AC-1-FT-A AC1FTA |
| Warranty | 365 Days |
| Supply | Andover Controls Protective Film Keypad |
| FOB port | Guangzhou, Shenzhen, Hongkong |
| Terms of Payment | Western Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, Credit Card |
| Update Time | 2026-02-04 03:13:09 |
Shipping
Specifications:
| Brand: | Schneider |
| Door Outputs: | 2 Form C relays |
| Operating Temp.: | -10 °C to 50 °C |
| Storage Temp.: | -25 °C to 70 °C |
| Series: | AC-1 |
| Output Rating: | 5 A @ 24 V AC/DC |
| Operating Position: | vertical |
| Warranty: | 12 months |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| AC-1-FT-A AC1FTA | Description | Inventory status |
| AC-1 | Schneider Operator Panel Keypad Plastic Housing Overlay | Available Now |
| AC1 FT-10 | Schneider Protective Film Membrane Switch Plastic Shell | In Stock |
| AC-1 RS-485 | Andover Continuum Membrane Keypad Plastic Cover Film | In Stock |
| AC-1A | Andover Controls Overlay Keyboard Membrane Plastic Case | In Stock |
| AC-1A-FT | Schneider Front Overlay Outer Covering Terminal Keypad | Available Now |
| AC-1-FT-A | Schneider Protective Film Plastic Cover Switch Membrane | In Stock |
| AC-1PLUS | Schneider Front Overlay Operator Keyboard Plastic Case | Available Now |
| AC-1PLUSFT | Andover Continuum Protective Film Housing Keypad Repair | In Stock |
| AO-4 | Schneider Operator Panel Keypad Front Overlay HMI Case | In Stock |
| AO-4-8 | Schneider Membrane Keyboard Outer Casing Protective Film | Available Now |
| AO-4-8-O | Andover Controls Plastic Housing Membrane Switch Overlay | Available Now |
| AO-4-8-O-FT | Schneider Control Keypad Front Overlay Enclosure Repair | In Stock |
| AO-4-8-O RS-485 | Andover Continuum Plastic Cover Keypad Membrane Film | In Stock |
AC-1-FT-A Housing Protective Film Switch Membrane Repair PDF Download:
FAQ:
Question: How to replacing or adding I/O Modules?
Answer: There are two ways to replace an I/O module to minimize the potential for long-term harm to any equipment. The procedure that you follow depends upon the exact installation and the circumstances that exist at the time of replacement. Both procedures are described below. In either case, the controlled equipment must be overridden during the process. If no external method of override exists, the equipment will go off.
Question: How long does it take to receive the Andover Continuum AC-1-FT-A AC1FTA HMI Case Membrane Keyboard Keypad Overlay after placing an order?
Answer: Standard delivery typically takes 2-4 business days, depending on your location and the selected shipping method. Expedited options may be available upon request.
Question: Do the Andover Continuum AC-1-FT-A AC1FTA replacement Plastic Housing Control Keypad Protective Film come with a warranty?
Answer: Yes, Kernfix provides a warranty for all replacement parts. If you encounter any issues, please contact our support team for assistance.
Common misspellings:
AC-1-F7-A
AC1FTA
AC-1-FT-A
AC1FA
AC-1A-FT-A
CA1FTA
AC-1-FT-1
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service