AC-1 RS-485 Plastic Case Membrane Keyboard Front Overlay

| categories | Andover Controls |
|---|---|
| Brand | SCHNEIDER |
| Model | AC-1 RS-485 AC 1 RS-485 AC1RS485 |
| Warranty | 365 Days |
| Supply | Andover Controls Keyboard Protective Film |
| FOB port | Guangzhou, Shenzhen, Hongkong |
| Terms of Payment | Western Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, Credit Card |
| Update Time | 2026-02-04 03:13:13 |
Shipping
Specifications:
| Part Number : | AC-1 RS-485 |
| Door Outputs: | 2 Form C relays |
| Output Rating: | 5 A @ 24 V AC/DC |
| Warranty: | 365 days Warranty |
| Brand: | Schneider |
| Range of Product: | Andover Continuum |
| Operating Temp.: | -10 °C to 50 °C |
| Storage Temp.: | -25 °C to 70 °C |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| AC-1 RS-485 AC 1 RS-485 AC1RS485 | Description | Inventory status |
| AC-1 | Schneider Operator Panel Keypad Plastic Housing Overlay | Available Now |
| AC1 FT-10 | Schneider Protective Film Membrane Switch Plastic Shell | In Stock |
| AC-1 RS-485 | Andover Continuum Membrane Keypad Plastic Cover Film | In Stock |
| AC-1A | Andover Controls Overlay Keyboard Membrane Plastic Case | In Stock |
| AC-1A-FT | Schneider Front Overlay Outer Covering Terminal Keypad | Available Now |
| AC-1-FT-A | Schneider Protective Film Plastic Cover Switch Membrane | In Stock |
| AC-1PLUS | Schneider Front Overlay Operator Keyboard Plastic Case | Available Now |
| AC-1PLUSFT | Andover Continuum Protective Film Housing Keypad Repair | In Stock |
| AO-4 | Schneider Operator Panel Keypad Front Overlay HMI Case | In Stock |
| AO-4-8 | Schneider Membrane Keyboard Outer Casing Protective Film | Available Now |
| AO-4-8-O | Andover Controls Plastic Housing Membrane Switch Overlay | Available Now |
| AO-4-8-O-FT | Schneider Control Keypad Front Overlay Enclosure Repair | In Stock |
| AO-4-8-O RS-485 | Andover Continuum Plastic Cover Keypad Membrane Film | In Stock |
AC-1 RS-485 Plastic Case Membrane Keyboard Front Overlay PDF Download:
FAQ:
Question: What is the Schneider AC-1 RS-485 Plastic Housing Membrane Keyboard Overlay HMI price?
Answer: Submit a fast quote, send Kernfix an email for best price.
Question: Are these replacements compatible with AC-1 RS-485?
Answer: Yes, these HMI case membrane keypad films are fully compatible with AC-1 RS-485 AC 1 RS-485 AC1RS485, offering the same layout, interface, and plug-in connection.
Question: What payment options are available?
Answer: We accept various payment methods, including PayPal, credit cards, and bank transfers.
Common misspellings:
AC-1
R5-485
AC
1
RS-485
AC1RS485
RS485
AC11RS485
CA-1
AC1
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service