eMMI 9070A eMMI 9070B Protective Film Touch Digitizer Replacement

| categories | Other Weinview Series |
|---|---|
| Brand | WEINVIEW |
| Model | eMMI 9070A eMMI 9070B |
| Warranty | 365 Days |
| Supply parts | Front Overlay Touch Screen Tablet |
| Shipping | 2-4 workdays |
| FOB port | Guangzhou, Shenzhen, Hongkong |
| Terms of Payment | Western Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, T/T ,Credit Card, Western Union |
| Update Time | 2026-02-04 03:19:17 |
Shipping
Specifications:
| Touch Size: | 7'' |
| Touch Accuracy: | 2 mm |
| Brand: | Weinview |
| relative humidity: | 10% ~ 90% |
| Material Front Plate: | Aluminum |
| Storage Temperature: | -20° ~ 70°C |
| Light Transmission: | Above 80% |
| Protection Class Front Panel: | IP66 |
| Operating Temperature: | -20° ~ 50°C |
| Resolution: | 800 x 480 Pixels |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| eMMI 9070A eMMI 9070B | Description | Inventory status |
| eMMI 7150A RMMI 9150A | Weinview Touch Digitizer Glass Front Overlay Replacement | In Stock |
| eMMI 9070A eMMI 9070B | Weinview Protective Film Touch Screen Glass Repair | Available Now |
| eMMI 9104P EMMI-9104P-N | Weinview Touch Screen Display Front Overlay Replacement | In Stock |
| eMMI 9121A eMMI-9121A-N | Weinview Touch Membrane Protective Film Repair | Available Now |
| MMI 5157 MMI-5157AN | Weinview Front Overlay Touch Screen Monitor Replacement | In Stock |
| MMI 6043S MMI 6043SE MMI 6043SE-V4 MMI 6043PRO | Weinview Touch Screen Tablet Protective Film Repair | Available Now |
| MMI 6070SL MMI 6070SLE MMI 6070SLE-L MMI 6070PRO | Weinview Touch Screen Film Front Overlay Replacement | In Stock |
| MMI 6100S MMI-6100-S-V2 MMI 6100PRO | Weinview Protective Film HMI Touch Glass Repair | Available Now |
| MMI-4087AN MMI-4087AN-R1A16800XP | Weinview Touch Screen Panel Front Overlay Repair | Available Now |
eMMI 9070A eMMI 9070B Protective Film Touch Digitizer Replacement PDF Download:
FAQ:
Question: What is the durability(touches) of Weinview eMMI 9070A eMMI 9070B Touch Screen Glass?
Answer: The life of eMMI 9070A eMMI 9070B Touch Panel is 1 million activation minimum.
Question: How to upkeep Weinview eMMI 9070A eMMI 9070B Touch Screen Front Overlay?
Answer: To clean the eMMI 9070A eMMI 9070B Protective Film Touch Screen Display, utilize solely a damp cloth. Avoid employing liquid or spray detergents. When installing, ensure the Touch Digitizer Glass Front Overlay is positioned on a stable surface. Prevent direct exposure to sunlight for the Touch Screen Film.
Question: What is the price of Weinview eMMI 9070A eMMI 9070B Touch Screen Panel Front Overlay?
Answer: Submit a fast quote, send Kernfix an email for best price.
Common misspellings:
eMMI
9170A
eMM1
9070B
9070A
0970B
90700A
90070B
7070A
7090B
9970A
7070B
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service