DOP11B-20 SEW EURODRIVE Keyboard Membrane Repair kit

| categories | SEW EURODRIVE |
|---|---|
| Model | 18209661 |
| Warranty | 365 Days |
| Supply | SEW EURODRIVE Repair Kit |
| Shipping | 2-3 workdays |
| FOB port | Guangzhou, Shenzhen, Hongkong |
| Terms of Payment | Western Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, Credit Card |
| Update Time | 2026-02-04 03:21:14 |
Leading Time{{selectedConditionObj.leading}}
{{item.value}}
{{nameObj.name}}{{nameObj.selectedValue}}
{{valueObj.name}}
Shipping
Detail Information
Specifications:
| Part Number : | DOP11B-20 18209661 |
| Graphics Resolution (pixels): | 240 x 64 pixels |
| Function keys: | 8 input |
| Operating Temperature: | -10 ° to +60 °C |
| Storage Temperature: | -20 to +70 °C |
| Series Interfaces: | RS232 & RS422/RS485 |
| Product Line: | SEW EURODRIVE Series |
| Flash EEPROM: | 12 MB |
| Types: | Membrane Keyboard Keypad |
| Voltage Supply: | 24 VDC, 350 mA |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| 18209661 | Description | Inventory status |
| DOP11B-10 | DOP11B-10 SEW EURODRIVE Membrane Keypad Repair Part | In Stock |
| DOP11B-15 | DOP11B-15 SEW EURODRIVE Operator Panel Keypad Repair | Available Now |
| DOP11B-20 | DOP11B-20 SEW EURODRIVE Keyboard Membrane Repair Replacement | In Stock |
| DOP11B-25 | DOP11B-25 SEW EURODRIVE Touch Protective Film Repair | Available Now |
| DOP11B-30 | DOP11B-30 SEW EURODRIVE Touchpad Front Film Repair Kit | In Stock |
| DOP11B-40 | DOP11B-40 SEW EURODRIVE Switch Membrane Replacement | In Stock |
| DOP11B-50 | DOP11B-50 SEW EURODRIVE Film Touch Screen Glass Repair | In Stock |
| DOP11B-60 | DOP11B-60 SEW EURODRIVE Overlay HMI Touch Panel Repair | Available Now |
| DOP11B-M70 | DOP11B-M70 SEW EURODRIVE Touchpad Membrane Keypad Repair | Available Now |
DOP11B-20 SEW EURODRIVE Keyboard Membrane Repair kit PDF Download:
FAQ:
Question: How the SEW EURODRIVE HMI DOP11B-20 18209661 Keyboard Membrane operator terminal connects to a PC?
Answer:
Question: How to connect basic unit DOP11A-20 to DOP11A-50?
Answer:
Common misspellings:
DOP11B20
DPO11B-20
DOP11-B20
DOPP11B-20
DOP11BB-20
Please send your message to us
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service