DOP11B-60 SEW EURODRIVE Overlay HMI Touch Panel Repair

| categories | SEW EURODRIVE |
|---|---|
| Model | 18220282 |
| Warranty | 365 Days |
| Supply | SEW EURODRIVE Resistive touch screen Film |
| Parts | touchpad and front overlay |
| Shipping | 2-3 workdays |
| FOB port | Guangzhou, Shenzhen, Hongkong |
| Terms of Payment | Western Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, Credit Card |
| Update Time | 2026-02-04 03:21:24 |
Leading Time{{selectedConditionObj.leading}}
{{item.value}}
{{nameObj.name}}{{nameObj.selectedValue}}
{{valueObj.name}}
Shipping
Detail Information
Specifications:
| Part Number : | DOP11B-60 18220282 |
| Graphics Resolution (pixels): | 1024 × 768 pixels |
| Operating Temperature: | -10 ° to + 60 °C |
| Storage Temperature: | -20 to + 70 °C |
| Product Line: | SEW EURODRIVE Series |
| Series Interfaces: | RS232, RS422/RS485 |
| Display Type: | TFT Color LCD |
| Voltage Supply: | 24 VDC, 1.7 A |
| Types: | Touchscreen, Overlay |
| Memory: | 12MB |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| 18220282 | Description | Inventory status |
| DOP11B-10 | DOP11B-10 SEW EURODRIVE Membrane Keypad Repair Part | In Stock |
| DOP11B-15 | DOP11B-15 SEW EURODRIVE Operator Panel Keypad Repair | Available Now |
| DOP11B-20 | DOP11B-20 SEW EURODRIVE Keyboard Membrane Repair Replacement | In Stock |
| DOP11B-25 | DOP11B-25 SEW EURODRIVE Touch Protective Film Repair | Available Now |
| DOP11B-30 | DOP11B-30 SEW EURODRIVE Touchpad Front Film Repair Kit | In Stock |
| DOP11B-40 | DOP11B-40 SEW EURODRIVE Switch Membrane Replacement | In Stock |
| DOP11B-50 | DOP11B-50 SEW EURODRIVE Film Touch Screen Glass Repair | In Stock |
| DOP11B-60 | DOP11B-60 SEW EURODRIVE Overlay HMI Touch Panel Repair | Available Now |
| DOP11B-M70 | DOP11B-M70 SEW EURODRIVE Touchpad Membrane Keypad Repair | Available Now |
DOP11B-60 SEW EURODRIVE Overlay HMI Touch Panel Repair PDF Download:
FAQ:
Question: The function of the LEDs?
Answer: DOP11B-20 to DOP11B-60 terminals are equipped as standard with an Ethernet interface. Two LEDs are integrated into the RJ-45 socket. The LEDs have the following functions:
Question: Installer for DOP11B-10 to DOP11B-60?
Answer: 1.Unpack the delivery and check it. Inform your supplier immediately in the event of damage.
Common misspellings:
DOP1B-60
DOP11B-0
ODP11B-60
DOP11-B60
DDOP11B-60
Please send your message to us
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service