Mettler-Toledo K3124 EX100 Membrane Switch Replacement

| categories | Mettler Toledo |
|---|---|
| Brand | METTLER TOLEDO |
| Model | K3124 EX100 |
| Warranty | 365 Days |
| Supply | EX100 Keyboard Membrane |
| Shipping | 2-4 workdays |
| Terms of Payment | Western Union, T/T, PayPal, Credit Card |
| Update Time | 2026-02-04 03:23:52 |
Leading Time{{selectedConditionObj.leading}}
{{item.value}}
{{nameObj.name}}{{nameObj.selectedValue}}
{{valueObj.name}}
Shipping
Detail Information
Specifications:
| Ambient Temperature: | 0°C (32°F) to 50°C (122°F) |
| Data interface: | 1 x RS232 |
| Model Number: | K3124 EX100 |
| Operating Temperature: | –10 ... +40 °C |
| Storage Temperature: | -20 ... +60 °C |
| Brand: | Mettler Toledo |
| relative humidity: | 10 ... 85 %, non condensing |
| Supply: | +5 VDC |
| Update Rate: | 30/s |
| Warranty: | 12 Months Warranty |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| K3124 EX100 | Description | Inventory status |
| BC-150U | Mettler-Toledo Membrane Keyboard Keypad Replacement | In Stock |
| BC-15U | Mettler Toledo Membrane Keypad Replacement Repair | Available Now |
| BC-30U | Mettler Toledo Membrane Keypad Switch Replacement | In Stock |
| BC-3L | METTLER TOLEDO HMI Membrane Keyboard Keypad Replacement | Available Now |
| BC-60U | Mettler Toledo HMI Terminal Keypad Replacement Repair | In Stock |
| BC-6LU | Mettler Toledo Operator Panel Keypad HMI Replacement Repair | In Stock |
| BE-30 | METTLER TOLEDO Operator Keyboard HMI Repair Replacement | In Stock |
| BPA121 | Mettler-Toledo HMI Keyboard Membrane Replacement Repair | Available Now |
| BTA231 | Mettler-Toledo HMI Keypad Membrane Replacement | Available Now |
| EX100 | Mettler Toledo Switch Membrane Replacement Repair | In Stock |
| K3124 EX100 | Mettler Toledo Operator Panel Keypad Repair Replacement | Available Now |
| EX200 | METTLER TOLEDO Membrane Switch HMI Repair Replacement | In Stock |
| MJ33 | Mettler Toledo Membrane Keypad Overlay HMI Replacement Repair | Available Now |
| HB43 | METTLER TOLEDO Membrane Keyboard Keypad Replacement | Available Now |
| HB43-S | Mettler Toledo Membrane Keypad Switch Replacement Repair | In Stock |
Mettler-Toledo K3124 EX100 Membrane Switch Replacement PDF Download:
Common misspellings:
K3124
EX00
K31z4
EX100
E1X00
EX1oo
EXX00
Please send your message to us
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service