Unitronics M91-2-R1 M91-2-R2C Membrane Keypad Switch

| categories | Unitronics |
|---|---|
| Model | Unitronics M91-2-R1 M91-2-R2C |
| Warranty | 365 Days |
| Supply parts | M91-2-R1 M91-2-R2C Operator Panel Keypad |
| Shipping | 2-4 workdays |
| FOB port | Guangzhou, Shenzhen, Hongkong |
| Terms of Payment | Western Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, T/T ,Credit Card, Western Union |
| Update Time | 2026-02-04 03:31:57 |
Shipping
Specifications:
| Part Number : | M91-2-R1 M91-2-R2C |
| Product Line: | Unitronics |
| Resolution: | 16-bit |
| Warranty: | 1-Year Warranty |
| Input Freq.: | 10kHz max. |
| Minimum Pulse: | 40μs |
| Supply Supply: | 12VDC or 24VDC |
| Storage Temp.: | -20℃~+60℃ |
| Transport Temp.: | −20 ... +60 °C |
| Operation Temp.: | 0 ... +50 °C |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| Unitronics M91-2-R1 M91-2-R2C | Description | Inventory status |
| M91-2-R1 | Unitronics HMI M-90 Terminal Keypad Replacement | In Stock |
| M91-2-R2C | Unitronics M-90 HMI Membrane Keyboard Repair | Available Now |
| M91-2-R6C | Unitronics HMI M-90 Membrane Keypad Replacement | In Stock |
| M91-2-R6-ZK1 | Unitronics M-90 HMI Membrane Switch Repair | Available Now |
| M91-2-R34 | Unitronics M-90 Membrane Keyboard Keypad Repair | In Stock |
| M91-2-RA22 | Unitronics M-90 Membrane Keypad Switch Replacement | In Stock |
| M91-2-T1 | Unitronics HMI M-90 Operator Panel Keypad Repair | In Stock |
| M91-2-T2C | HMI Unitronics M-90 Operator Keyboard Repair | Available Now |
| M91-2-T38 | Unitronics M-90 HMI Keyboard Membrane Repair | Available Now |
| M91-2-UA2 | Unitronics HMI M-90 Keypad Membrane Replacement | In Stock |
| M91-2-UN2 | Unitronics M-90 MMI Switch Membrane Repair | In Stock |
Unitronics M91-2-R1 M91-2-R2C Membrane Keypad Switch PDF Download:
FAQ:
Question: How to calibrate the touchscreen of Unitronics HMI?
Answer: You can calibrate the touchscreen by entering the settings menu of the HMI and selecting the calibration option.
Question: How to install a new M91-2-R1 M91-2-R2C Operator Panel Keypad on Unitronics HMI?
Answer: Firstly, turn off the power of the HMI, then open the HMI casing, remove the original M91-2-R1 M91-2-R2C keyboard Membrane, and install the new M91-2-R1 M91-2-R2C Terminal keypad. Finally, reassemble the casing and power on the HMI.
Question: How to perform firmware upgrade on Unitronics HMI?
Answer: You can download the latest firmware upgrade program from the Unitronics official website and follow the official guide for the operation.
Common misspellings:
Unitronics
M91-2-R1
M91-2-RC
91-2-R2C
M912--R1
M91-2-R2C
M91-2-Rl
Unitroniics
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service