Samba 3.5™ SM35-J-R20 SM35-J-RA22 HMI Panel Glass Repair

| categories | Unitronics |
|---|---|
| Model | Unitronics SM35-J-R20 SM35-J-RA22 |
| Warranty | 365 Days |
| Product Line | Unitronics Samba 3.5™ |
| Supply parts | SM35-J-R20 SM35-J-RA22 Touch Screen Monitor |
| Shipping | 2-4 workdays |
| FOB port | Guangzhou, Shenzhen, Hongkong |
| Terms of Payment | Western Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, T/T ,Credit Card, Western Union |
| Update Time | 2026-02-04 03:32:10 |
Shipping
Specifications:
| Part Number : | SM35-J-R20 SM35-J-RA22 |
| Product Line: | Unitronics Samba 3.5™ |
| Resolution: | 320x240 pixels |
| Warranty: | 1-Year Warranty |
| Input Freq.: | 10kHz max. |
| Minimum Pulse: | 40μs |
| Supply Supply: | 12VDC or 24VDC |
| Storage Temp.: | -20℃~+60℃ |
| Transport Temp.: | −20 ... +60 °C |
| Operation Temp.: | 0 ... +50 °C |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| Unitronics SM35-J-R20 SM35-J-RA22 | Description | Inventory status |
| SM35-J-R20 | Unitronics Samba™ Series Touch Screen Monitor Replacement | In Stock |
| SM35-J-RA22 | Unitronics Samba™ Series MMI Touch Screen Repair | Available Now |
| SM35-J-T20 | Unitronics Samba™ Series Touch Digitizer Replacement | In Stock |
| SM35-J-TA22 | Unitronics Samba™ Series Touch Screen Replacement | In Stock |
| SM43-J-R20 | Unitronics Samba™ Series Touch Panel Repair | Available Now |
| SM43-J-T20 | Unitronics Samba™ Series Touch Screen Glass | Available Now |
| SM70-J-R20 | Samba™ Series Touch Membrane Repair Replacement | In Stock |
| SM70-J-RA22 | Unitronics Samba™ Series Touch Glass Replacement Repair | In Stock |
| SM70-J-T20 | Unitronics Samba™ Series Touch Digitizer Glass Repair | Available Now |
| SM70-J-TA22 | Unitronics Samba™ Series HMI Panel Glass Repair | Available Now |
Samba 3.5™ SM35-J-R20 SM35-J-RA22 HMI Panel Glass Repair PDF Download:
FAQ:
Question: How to calibrate the touchscreen of Unitronics HMI?
Answer: You can calibrate the touchscreen by entering the settings menu of the HMI and selecting the calibration option.
Question: How to install a new SM35-J-R20 SM35-J-RA22 Touch Screen Monitor on Unitronics HMI?
Answer: Firstly, turn off the power of the HMI, then open the HMI casing, remove the original SM35-J-R20 SM35-J-RA22 MMI Touch Screen, and install the new SM35-J-R20 SM35-J-RA22 HMI Touch Screen. Finally, reassemble the casing and power on the HMI.
Question: How to perform firmware upgrade on Unitronics HMI?
Answer: You can download the latest firmware upgrade program from the Unitronics official website and follow the official guide for the operation.
Common misspellings:
SM35-J-R20
SM35-J-A22
S35-J-RA22
SM35-JR-20
SM35-J-RA22
SM35-J-R2O
SM335-J-RA22
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service