Unitronics SM43-J-R20 SM43-J-RA22 Touch Screen Glass Repair

| categories | Unitronics |
|---|---|
| Model | Unitronics SM43-J-R20 SM43-J-RA22 |
| Warranty | 365 Days |
| Product Line | Unitronics Samba 4.3™ |
| Supply parts | SM43-J-R20 SM43-J-RA22 Touchscreen |
| Shipping | 2-4 workdays |
| FOB port | Guangzhou, Shenzhen, Hongkong |
| Terms of Payment | Western Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, T/T ,Credit Card, Western Union |
| Update Time | 2026-02-04 03:32:14 |
Shipping
Specifications:
| Part Number : | SM43-J-R20 SM43-J-RA22 |
| Product Line: | Unitronics Samba 4.3™ |
| Display Resolution: | 480x272 pixels |
| Warranty: | 1-Year Warranty |
| Input Freq.: | 10kHz max. |
| LCD Type: | TFT, LCD display |
| Viewing Area: | 4.3" |
| Storage Temp.: | -20℃~+60℃ |
| Transport Temp.: | −20 ... +60 °C |
| Operation Temp.: | 0 ... +50 °C |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| Unitronics SM43-J-R20 SM43-J-RA22 | Description | Inventory status |
| SM35-J-R20 | Unitronics Samba™ Series Touch Screen Monitor | In Stock |
| SM35-J-RA22 | Unitronics Samba™ Series MMI Touch Screen Repair | Available Now |
| SM35-J-T20 | Unitronics Samba™ Series Touch Digitizer Replacement | In Stock |
| SM35-J-TA22 | Unitronics Samba™ Series Touch Screen Replacement | In Stock |
| SM43-J-R20 | Unitronics Samba™ Series Touch Panel Replacement | Available Now |
| SM43-J-T20 | Unitronics Samba™ Series Touch Screen Glass Repair | Available Now |
| SM70-J-R20 | Samba™ Series Touch Membrane Repair Replacement | In Stock |
| SM70-J-RA22 | Unitronics Samba™ Series Touch Glass Replacement Repair | In Stock |
| SM70-J-T20 | Unitronics Samba™ Series Touch Digitizer Glass Repair | Available Now |
| SM70-J-TA22 | Unitronics Samba™ Series HMI Panel Glass Repair | Available Now |
Unitronics SM43-J-R20 SM43-J-RA22 Touch Screen Glass Repair PDF Download:
FAQ:
Question: How to install a new SM43-J-R20 SM43-J-RA22 Touch Screen Panel on Unitronics HMI?
Answer: Firstly, turn off the power of the HMI, then open the HMI casing, remove the original SM43-J-R20 SM43-J-RA22 Touch Membrane, and install the new SM43-J-R20 SM43-J-RA22 HMI Touch Glass. Finally, reassemble the casing and power on the HMI.
Question: How to perform firmware upgrade on Unitronics HMI?
Answer: You can download the latest firmware upgrade program from the Unitronics official website and follow the official guide for the operation.
Question: How to calibrate the touchscreen of Unitronics SM43-J-R20 SM43-J-RA22 HMI?
Answer: You can calibrate the SM43-J-R20 SM43-J-RA22 touchscreen by entering the settings menu of the HMI and selecting the calibration option.
Common misspellings:
SM43-J-R20
SM43-J-A22
M43-J-RA22
SM43-J-2R0
SM43-J-RA22
SM43-J-R2o
SMM43-J-RA22
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service