US5-B10-B1 US5-B10-T24 US5-B10-TR22 HMI Panel Glass Repair

| categories | Unitronics |
|---|---|
| Model | Unitronics US5-B10-B1 US5-B10-T24 US5-B10-TR22 |
| Warranty | 365 Days |
| Product Line | Unitronics UniStream® |
| Supply parts | UniStream 5" Touch Screen Monitor |
| Shipping | 2-4 workdays |
| FOB port | Guangzhou, Shenzhen, Hongkong |
| Terms of Payment | Western Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, T/T ,Credit Card, Western Union |
| Update Time | 2026-02-04 03:32:24 |
Shipping
Specifications:
| Part Number : | US5-B10-B1/T24/TR22 |
| Product Line: | Unitronics UniStream® |
| Resolution: | 800 x 480 (WVGA) |
| Warranty: | 1-Year Warranty |
| Input Freq.: | 10kHz max. |
| Minimum Pulse: | 40μs |
| Supply Supply: | 12VDC or 24VDC |
| Storage Temp.: | -20℃~+60℃ |
| Transport Temp.: | −20 ... +60 °C |
| Operation Temp.: | 0 ... +50 °C |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| Unitronics US5-B10-B1 US5-B10-T24 US5-B10-TR22 | Description | Inventory status |
| US5-B5-B1 | Unitronics UniStream® 5" Built-in Series Touch Screen Monitor | In Stock |
| US5-B5-T24 | Unitronics UniStream® 5" Built-in Series MMI Touch Screen Repair | Available Now |
| US5-B5-TR22 | Unitronics UniStream® 5" Built-in Series Touch Digitizer Replacement | In Stock |
| US5-B10-B1 | Unitronics UniStream® 5" Built-in Series Touch Screen Replacement | In Stock |
| US5-B10-T24 | Unitronics UniStream® 5" Built-in Series Touch Panel Replacement | Available Now |
| US5-B10-TR22 | Unitronics UniStream® 5" Built-in Series Touch Digitizer Glass Repair | In Stock |
| US5-C5-B1 | Unitronics UniStream® 5" Built-in Series Touch Screen Glass Repair | Available Now |
| US5-C5-T24 | Unitronics UniStream® 5" Built-in Series Touch Screen Panel Replacement | In Stock |
| US5-C5-TR22 | UniStream® 5" Built-in Series Touch Membrane Repair Replacement | In Stock |
| US5-C10-B1 | Unitronics UniStream® 5" Built-in Series Touch Glass Replacement | In Stock |
| US5-C10-T24 | Unitronics UniStream® 5" Built-in Series Touch Digitizer Glass Repair | Available Now |
| US5-C10-TR22 | Unitronics UniStream® 5" Built-in Series HMI Panel Glass Repair | Available Now |
US5-B10-B1 US5-B10-T24 US5-B10-TR22 HMI Panel Glass Repair PDF Download:
FAQ:
Question: How to calibrate the touchscreen of Unitronics HMI?
Answer: You can calibrate the touchscreen by entering the settings menu of the HMI and selecting the calibration option.
Question: How to install a new US5-B10-B1 US5-B10-T24 US5-B10-TR22 Touch Screen Monitor on Unitronics HMI?
Answer: Firstly, turn off the power of the HMI, then open the HMI casing, remove the original US5-B10-B1 US5-B10-T24 US5-B10-TR22 MMI Touch Screen, and install the new US5-B10-B1 US5-B10-T24 US5-B10-TR22 HMI Touch Screen. Finally, reassemble the casing and power on the HMI.
Question: How to perform firmware upgrade on Unitronics HMI?
Answer: You can download the latest firmware upgrade program from the Unitronics official website and follow the official guide for the operation.
Common misspellings:
US5-B10-B1
US5-B10-T24
US5-B10-R22
US5-B10-24
US5-B10-TR22
US5-B10B-1
US5-B1o-T24
US5-B110-TR22
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service