US7-B10-B1 US7-B10-T24 US7-B10-TR22 Touch Screen Glass

| categories | Unitronics |
|---|---|
| Model | Unitronics US7-B10-B1 US7-B10-T24 US7-B10-TR22 |
| Warranty | 365 Days |
| Product Line | Unitronics UniStream® |
| Supply parts | US7-B10-B1 US7-B10-T24 US7-B10-TR22 Touchscreen |
| Shipping | 2-4 workdays |
| FOB port | Guangzhou, Shenzhen, Hongkong |
| Terms of Payment | Western Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, T/T ,Credit Card, Western Union |
| Update Time | 2026-02-04 03:32:34 |
Shipping
Specifications:
| Part Number : | US7-B10-B1/T24/TR22 |
| Product Line: | Unitronics UniStream® |
| Display Resolution: | 800 x 480 (WVGA) |
| Warranty: | 1-Year Warranty |
| Input Freq.: | 10kHz max. |
| LCD Type: | TFT, LCD display |
| Viewing Area: | 7" |
| Storage Temp.: | -20℃~+60℃ |
| Transport Temp.: | −20 ... +60 °C |
| Operation Temp.: | 0 ... +50 °C |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| Unitronics US7-B10-B1 US7-B10-T24 US7-B10-TR22 | Description | Inventory status |
| US7-B5-B1 | Unitronics UniStream® 7" Built-in Series Touch Screen Monitor | In Stock |
| US7-B5-T24 | Unitronics UniStream® 7" Built-in Series MMI Touch Screen Repair | Available Now |
| US7-B5-TR22 | Unitronics UniStream® 7" Built-in Series Touch Digitizer Replacement | In Stock |
| US7-B10-B1 | Unitronics UniStream® 7" Built-in Series Touch Screen Replacement | In Stock |
| US7-B10-T24 | Unitronics UniStream® 7" Built-in Series Touch Panel Replacement | Available Now |
| US7-B10-TR22 | Unitronics UniStream® 7" Built-in Series Touch Digitizer Glass Repair | In Stock |
| US7-C5-B1 | Unitronics UniStream® 7" Built-in Series Touch Screen Glass Repair | Available Now |
| US7-C5-T24 | Unitronics UniStream® 7" Built-in Series Touch Screen Panel Replacement | In Stock |
| US7-C5-TR22 | UniStream® 7" Built-in Series Touch Membrane Repair Replacement | In Stock |
| US7-C10-B1 | Unitronics UniStream® 7" Built-in Series Touch Glass Replacement | In Stock |
| US7-C10-T24 | Unitronics UniStream® 7" Built-in Series Touch Digitizer Glass Repair | Available Now |
| US7-C10-TR22 | Unitronics UniStream® 7" Built-in Series HMI Panel Glass Repair | Available Now |
US7-B10-B1 US7-B10-T24 US7-B10-TR22 Touch Screen Glass PDF Download:
FAQ:
Question: How to install a new US7-B10-B1 US7-B10-T24 US7-B10-TR22 Touch Screen Panel on Unitronics HMI?
Answer: Firstly, turn off the power of the HMI, then open the HMI casing, remove the original US7-B10-B1 US7-B10-T24 US7-B10-TR22 Touch Membrane, and install the new US7-B10-B1 US7-B10-T24 US7-B10-TR22 HMI Touch Glass. Finally, reassemble the casing and power on the HMI.
Question: How to perform firmware upgrade on Unitronics HMI?
Answer: You can download the latest firmware upgrade program from the Unitronics official website and follow the official guide for the operation.
Question: How to calibrate the touchscreen of Unitronics US7-B10-B1 US7-B10-T24 US7-B10-TR22 HMI?
Answer: You can calibrate the US7-B10-B1 US7-B10-T24 US7-B10-TR22 touchscreen by entering the settings menu of the HMI and selecting the calibration option.
Common misspellings:
US7-B10-B1
US7-B10-T24
US7-B0-TR22
US7-10-T24
US7-B10-TR22
US7-B10B-1
US7-B1O-T24
USS7-B10-TR22
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service