Unitronics USP-156-B10 USP-156-C10 Touch Screen Glass Repair

| categories | Unitronics |
|---|---|
| Model | Unitronics USP-156-B10 USP-156-C10 |
| Warranty | 365 Days |
| Product Line | Unitronics UniStream® |
| Supply parts | USP-156-B10 USP-156-C10 Touchscreen |
| Shipping | 2-4 workdays |
| FOB port | Guangzhou, Shenzhen, Hongkong |
| Terms of Payment | Western Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, T/T ,Credit Card, Western Union |
| Update Time | 2026-02-04 03:32:55 |
Shipping
Specifications:
| Part Number : | USP-156-B10 USP-156-C10 |
| Product Line: | Unitronics UniStream® |
| Display Resolution: | 1366 x 768 Pixels |
| Warranty: | 1-Year Warranty |
| Input Freq.: | 10kHz max. |
| LCD Type: | TFT, LCD display |
| Viewing Area: | 15.6" |
| Storage Temp.: | -20℃~+60℃ |
| Transport Temp.: | −20 ... +60 °C |
| Operation Temp.: | 0 ... +50 °C |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| Unitronics USP-156-B10 USP-156-C10 | Description | Inventory status |
| USP-070-B08 | Unitronics UniStream Series Touch Screen Monitor | Available Now |
| USP-070-C08 | Unitronics UniStream Series Touch Digitizer Replacement | In Stock |
| USP-070-B10 | Unitronics UniStream Series Touch Screen Replacement | In Stock |
| USP-070-C10 | Unitronics UniStream Series Touch Panel Replacement | Available Now |
| USP-104-B10 | Unitronics UniStream Series Touch Digitizer Glass Repair | In Stock |
| USP-104-C10 | Unitronics UniStream Series Touch Screen Glass Repair | Available Now |
| USP-104-M10 | Unitronics UniStream Series Touch Screen Panel Replacement | In Stock |
| USP-156-B10 | Unitronics UniStream Series Touch Glass Replacement | In Stock |
| USP-156-C10 | Unitronics UniStream Series HMI Panel Glass Repair | Available Now |
Unitronics USP-156-B10 USP-156-C10 Touch Screen Glass Repair PDF Download:
FAQ:
Question: How to install a new USP-156-B10 USP-156-C10 Touch Screen Panel on Unitronics HMI?
Answer: Firstly, turn off the power of the HMI, then open the HMI casing, remove the original USP-156-B10 USP-156-C10 Touch Membrane, and install the new USP-156-B10 USP-156-C10 HMI Touch Glass. Finally, reassemble the casing and power on the HMI.
Question: How to perform firmware upgrade on Unitronics HMI?
Answer: You can download the latest firmware upgrade program from the Unitronics official website and follow the official guide for the operation.
Question: How to calibrate the touchscreen of Unitronics USP-156-B10 USP-156-C10 HMI?
Answer: You can calibrate the USP-156-B10 USP-156-C10 touchscreen by entering the settings menu of the HMI and selecting the calibration option.
Common misspellings:
USP-156-B10
USP-156-10
SP-156-C10
USP-156-1B0
USP-156-C10
USP-156-C1o
USP-1556-B10
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service