Unitronics V130-33-TRA22 V130-J-B1 Membrane Switch Keypad

| categories | Unitronics |
|---|---|
| Model | Unitronics V130-33-TRA22 V130-J-B1 |
| Warranty | 365 Days |
| Product Line | Unitronics Vision130™ |
| Supply parts | V130-33-TRA22 V130-J-B1 Operator Panel Keypad |
| Shipping | 2-4 workdays |
| FOB port | Guangzhou, Shenzhen, Hongkong |
| Terms of Payment | Western Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, T/T ,Credit Card, Western Union |
| Update Time | 2026-02-04 03:33:19 |
Shipping
Specifications:
| Part Number : | V130-33-TRA22 V130-J-B1 |
| Product Line: | Unitronics Vision130™ |
| Display Resolution: | 128 x 64 pixels |
| Warranty: | 1-Year Warranty |
| Input Freq.: | 10kHz max. |
| Minimum Pulse: | 40μs |
| Supply Supply: | 12VDC or 24VDC |
| Storage Temp.: | -20℃~+60℃ |
| Transport Temp.: | −20 ... +60 °C |
| Operation Temp.: | 0 ... +50 °C |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| Unitronics V130-33-TRA22 V130-J-B1 | Description | Inventory status |
| V130-33-B1 | Unitronics Vision130™ Terminal Keypad Replacement | In Stock |
| V130-33-R34 | Unitronics HMI Vision130™ Membrane Keyboard Repair | Available Now |
| V130-33-RA22 | Unitronics Vision130™ Membrane Keypad Replacement | In Stock |
| V130-33-T2 | Unitronics Vision130™ HMI Membrane Switch Repair | Available Now |
| V130-33-T38 | Unitronics Vision130™ Membrane Keyboard Keypad Repair | In Stock |
| V130-33-TA24 | Unitronics Vision130™ Membrane Keypad Switch Replacement | In Stock |
| V130-33-TR6 | HMI Unitronics Vision130™ Operator Panel Keypad Repair | In Stock |
| V130-33-TR20 | Unitronics HMI Vision130™ Operator Keyboard Repair | Available Now |
| V130-33-TR34 | Unitronics Vision130™ HMI Keyboard Membrane Repair | Available Now |
| V130-33-TRA22 | Vision130™ Keypad Membrane Repair Replacement | In Stock |
Unitronics V130-33-TRA22 V130-J-B1 Membrane Switch Keypad PDF Download:
FAQ:
Question: How to install a new V130-33-TRA22 V130-J-B1 Operator Panel Keypad on Unitronics HMI?
Answer: Firstly, turn off the power of the HMI, then open the HMI casing, remove the original V130-33-TRA22 V130-J-B1 keyboard Membrane, and install the new V130-33-TRA22 V130-J-B1 Terminal keypad. Finally, reassemble the casing and power on the HMI.
Question: How to perform firmware upgrade on Unitronics HMI?
Answer: You can download the latest firmware upgrade program from the Unitronics official website and follow the official guide for the operation.
Question: How to calibrate the touchscreen of Unitronics HMI?
Answer: You can calibrate the touchscreen by entering the settings menu of the HMI and selecting the calibration option.
Common misspellings:
V130-33-TRA22
V130--B1
V130-33-TA22
V130-J-B1
V103-J-B1
V130-J-81
V1300-33-TRA22
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service