PILZ PMI V316 Membrane Keypad Switch Replacement

| categories | Pilz PMI Terminal |
|---|---|
| Model | PILZ PMI V316 261080100056 |
| Warranty | 365 Days |
| Supply parts | PILZ PMI V316 Operator Panel Keypad |
| Shipping | 2-4 workdays |
| FOB port | Guangzhou, Shenzhen, Hongkong |
| Terms of Payment | Western Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, T/T ,Credit Card, Western Union |
| Update Time | 2026-02-04 03:38:02 |
Shipping
Specifications:
| Part Number : | PMI V316 |
| Product Line: | PILZ |
| Tactile Feedback: | Tactile or non-tactile |
| Warranty: | 1-Year Warranty |
| Key Trave: | Usually around 0.1 mm to 0.5 mm |
| Display Type: | Monochrome/TFT/STN |
| DC Supply Voltage: | 24 (+18 … 32) |
| Storage Temp.: | -20℃~+60℃ |
| Transport Temp.: | −20 ... +60 °C |
| Operation Temp.: | 0 ... +50 °C |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| PILZ PMI V316 261080100056 | Description | Inventory status |
| Horner Automation HE693OIU157 | Horner Automation HE693OIU157 HMI Membrane Switch Repair | Available Now |
| N56016 | N56016 Terminal Keypad Repair Replacement | In Stock |
| Moistrex MX8000 | Moistrex MX8000 Membrane Keyboard Replacement Repair | Available Now |
| TERMINAL-K 6335234 | TERMINAL-K 6335234 Membrane Keypad Replacement | In Stock |
| Malux 4440.021-10001 | Malux 4440.021-10001 Membrane Keyboard Keypad Repair | In Stock |
| Riello | Riello PCB Keypad Repair Replacement | In Stock |
| Bromma SCS3 | Bromma SCS3 Operator Panel Keypad Repair | In Stock |
| PILZ PMI V316 | PILZ PMI V316 Operator Keyboard Repair | Available Now |
| GORMAN-RUPP PUMPS EPS 2000 | GORMAN-RUPP PUMPS EPS 2000 HMI Keyboard Membrane Replacement | Available Now |
| 104SP-X101-2535-TS | 104SP-X101-2535-TS Keypad Membrane | In Stock |
| HT401-4X20/B/21572 | HT4014X20B21572 KEBA MMI Switch Membrane Repair | In Stock |
| HT401-4X20 | KEBA HT401-4X20 HMI Terminal Keypad Replacement | Available Now |
| HT401-232-4/0/53694 | Folientastatur HT401-232-4/0/53694 Membrane Keyboard Repair | In Stock |
| HT401-232-4/0 | Keba 401-232-4/0 Membrane Keypad MMI Replacement | Available Now |
| HT401-232/281 | Folientastatur HT401-232/281 Membrane Switch HMI Repair | In Stock |
PILZ PMI V316 Membrane Keypad Switch Replacement PDF Download:
FAQ:
Question: Can PILZ PMI V316 Switch membranes be customized with company logos or branding?
Answer: Yes, PILZ PMI V316 membrane keypads can be customized with company logos or branding. This can be achieved through printing or engraving techniques on the surface of the keypad.
Question: What is a human-machine interface (HMI)?
Answer: A PILZ PMI V316 Membrane Keypad Switch HMI is a technology that allows humans to interact with machines or automated systems through a graphical user interface (GUI) displayed on a screen.
Question: What is the role of a PILZ PMI V316 Operator Panel Keypad HMI in automation?
Answer: The HMI serves as a control and monitoring interface for operators, providing real-time data visualization, control options, and system status information.
Question: What are the key components of a PILZ PMI V316 Operator Keyboard HMI?
Answer: An HMI typically consists of a display screen, touch input functionality, status indicators, control buttons, alarms, and data visualization elements.
Common misspellings:
PILZ
PMI
V36
PI
V316
3V16
V3l6
PMMI
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service