Siemens C7-626 0005-4050-310 Terminal Keypad HMI Case

| categories | Simatic C7-613~C7-636 Series |
|---|---|
| Brand | SIEMENS |
| Model | 0005-4050-310 |
| Warranty | 6 Months |
| Product Line | Siemens C7 series |
| Width | 234 mm |
| Height | 161 mm |
| Supply | Siemens C7-626 membrane keyboard plastic case |
| FOB port | Guangzhou, Shenzhen, Hongkong |
| Terms of Payment | Western Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, T/T ,Credit Card, Western Union |
| Update Time | 2026-01-30 20:23:25 |
Shipping
Specifications:
| Part Number : | 0005-4050-310 |
| Firmware version: | V2.0.12 |
| Programming: | STEP 7 V5.2 + SP1 |
| Warranty: | 6-Months Warranty |
| Product Line: | Siemens c7-626 |
| Rated value (DC): | 24 V |
| Number of digital outputs: | 16 |
| Design as touch screen: | No |
| Keyboard fonts: | US English |
| Number of analog outputs: | 2 |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| 0005-4050-310 | Description | Inventory status |
| 6ES7626-1AG00-0AE3 | SIMATIC C7-626 | In Stock |
| 6ES7626-1AG02-0AE3 | SIMATIC C7-626 | Available Now |
| 6ES7626-1CG00-0AE3 | SIMATIC C7-626 | In Stock |
| 6ES7626-1CG01-0AE3 | SIMATIC C7-626 | In Stock |
| 6ES7626-1CG02-0AE3 | SIMATIC C7-626 | Available Now |
| 6ES7626-1DG02-0AE3 | SIMATIC C7-626 | In Stock |
| 6ES7626-1DG03-0AE3 | SIMATIC C7-626 | In Stock |
| 6ES7626-1DG04-0AE3 | SIMATIC C7-626 | Available Now |
| 6ES7626-2AG00-0AE3 | SIMATIC C7-626 | In Stock |
| 6ES7626-2AG01-0AE3 | SIMATIC C7-626 | In Stock |
| 6ES7626-2AG02-0AE3 | SIMATIC C7-626 | Available Now |
| 6ES7626-2CG01-0AE3 | SIMATIC C7-626 | In Stock |
| 6ES7626-2DG02-0AE3 | SIMATIC C7-626 | In Stock |
| 6ES7626-2DG03-0AE3 | SIMATIC C7-626 | Available Now |
| 6ES7626-2DG04-0AE3 | SIMATIC C7-626 | In Stock |
| 6ES7626-2CG00-0AE3 | SIMATIC C7-626 | In Stock |
| 0005-4050-310 | SIMATIC C7-626 | Available Now |
| 0005-4050-360 | SIMATIC C7-626 | In Stock |
Siemens C7-626 0005-4050-310 Terminal Keypad HMI Case PDF Download:
FAQ:
Question: How to connect C7-626 0005-4050-310 Shielded Cables?
Answer: Proceed as follows to install the grounding bar and shielding clips supplied with the C7:1. Unfasten the two screws on the C7 0005-4050-310 as shown in Figure.2. Position the grounding bar as shown in Figure 2-10 and fix this in place with the previously removed screw.3. Affix the shielding clips to the grounding bar as shown in Figure 2-10.4. Press the insulated cable into these shielding clips in such a way as to achieve optimal contact of the cable shield.
Question: What is the 0005-4050-310 Siemens C7-626 keyboard membrane price?
Answer: Submit a fast quote, send Kernfix an email for best price.
Common misspellings:
6S7626-2DG02-0AE3
6E7626-2DG02-0AE3
6ES626-2DG02-0AE3
6ES726-2DG02-0AE3
6ES766-2DG02-0AE3
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service