6ES7623-1SB01-0AC0 SIMATIC Siemens C7-623 Membrane Switch

| categories | Simatic C7-613~C7-636 Series |
|---|---|
| Brand | SIEMENS |
| Model | 6ES7623-1SB01-0AC0 |
| Warranty | 6 Months |
| Product Line | Siemens C7 series |
| Width | 233.5 mm |
| Height | 160.5 mm |
| Supply | Siemens C7-623 membrane keyboard |
| FOB port | Guangzhou, Shenzhen, Hongkong |
| Terms of Payment | Western Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, T/T ,Credit Card, Western Union |
| Update Time | 2026-01-30 20:23:37 |
Shipping
Specifications:
| Part Number : | 6ES7623-1SB01-0AC0 |
| Firmware version: | V2.0.12 |
| Programming: | STEP 7 V5.2 + SP1 |
| Warranty: | 6-Months Warranty |
| Product Line: | Siemens c7-623 |
| Rated value (DC): | 24 V |
| Number of digital outputs: | 16 |
| Design as touch screen: | No |
| Keyboard fonts: | US English |
| Number of analog outputs: | 2 |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| 6ES7623-1SB01-0AC0 | Description | Inventory status |
| 6ES7623-1AE00-0AE3 | SIMATIC C7-623 | In Stock |
| 6ES7623-1AE01-0AE3 | SIMATIC C7-623 | In Stock |
| 6ES7623-1CE01-0AE3 | SIMATIC C7-623 | Available Now |
| 6ES7623-1DE01-0AE3 | SIMATIC C7-623 | In Stock |
| 6ES7623-1CE00-0AE3 | SIMATIC C7-623 | Available Now |
| 6ES7623-1SB01-0AC0 | Siemens C7-623 GEA | In Stock |
| 0005-4050-340 | Siemens C7-623 GEA | Available Now |
6ES7623-1SB01-0AC0 SIMATIC Siemens C7-623 Membrane Switch PDF Download:
FAQ:
Question: What is the dimension of 6ES7623-1SB01-0AC0 Siemens c7 623 membrane switch??
Answer: It is 223.5 millimeter long and 160.5 millimeters wide.
Question: which software for Siemens C7-623 programing?
Answer: You can create your own application for Windows 95with the C7-623, the STEP 7 or STEP 7-Mini *) programming software and the ProTool or ProTool/Lite **)configuring software
Question: What is the 6ES7623-1SB01-0AC0 Siemens C7-623 membrane switch price?
Answer: Submit a fast quote, send Kernfix an email for best price.
Common misspellings:
6ES7623-1S01-0AC0
6S7623-1SB01-0AC0
6ES7632-1SB01-0AC0
6ES7623-1SB10-0AC0
6ES7623-1SB01-0ACO
6ES7623-lSB01-0AC0
6ES7623-1SB01-00AC0
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service