6AV7862-2BC10-0AA0 IFP1200 Siemens Simatic Film Touch

| categories | Simatic Industrial PC |
|---|---|
| Brand | SIEMENS |
| Model | 6AV7862-2BC10-0AA0 |
| Warranty | 365 Days |
| Product Line | IFP1200 Basic Flat Panel 12" display |
| Supply | IFP1200 HMI Touch Screen and Overlay |
| Terms of Payment | Western Union, T/T, PayPal, Credit Card |
| Update Time | 2026-01-30 20:38:17 |
Shipping
Specifications:
| Mains Buffering: | 10ms |
| Part Number : | 6AV7862-2BC10-0AA0 |
| Processor Type: | Intel Celeron N3160 |
| Storage Temperature: | -20℃-60℃ |
| Type of Memory: | DDR3L |
| Operation Temperature: | 0℃-40℃ |
| Product Line: | IFP1200 Basic Flat Panel |
| Size: | 12" |
| Type of Supply Voltage: | 24 V DC |
| Warranty: | 365 days Warranty |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| 6AV7862-2BC10-0AA0 | Description | Inventory status |
| 6AV7862-2BC00-0AA0 | SIMATIC IFP1200 Basic Flat Panel 12" Display Touch Screen Protective Film Repair | In Stock |
| 6AV7862-2BC10-0AA0 | SIMATIC IFP1200 Basic Flat Panel 12" Display Front Overlay Touch Panel Repair | Available Now |
| 6AV7862-2BD00-0AA0 | SIMATIC IFP1500 Basic Flat Panel 15" Display Touchscreen Protective Film Repair | In Stock |
| 6AV7862-2BE00-0AA0 | SIMATIC IFP1900 Basic Flat Panel 19" Display Protective Film Touch Screen Glass | Available Now |
| 6AV7862-2BF00-0AA0 | SIMATIC IFP2200 Basic Flat Panel 22" Display Touch Screen Panel Front Overlay | In Stock |
6AV7862-2BC10-0AA0 IFP1200 Siemens Simatic Film Touch PDF Download:
FAQ:
Question: How to switch on the 6AV7 862-2BC10-0AA0 HMI Touch Screen Protective Film Siemens SIMATIC HMI IFP1200 Basic Flat Panel 12" display?
Answer: 1. Press the on/off switch. The module carries out a self-test. During the self-test, the following message appears: Press ESC for boot options
Question: How to replace the drive of a 6AV78622BC100AA0 Siemens SIMATIC HMI IFP1200 Basic Flat Panel 12" display Touch Screen Panel Front Overlay basic device?
Answer: 1. Pull out the connection plug.
Common misspellings:
6AV7862-2C10-0AA0
AV7862-2BC10-0AA0
6AV7862-2BC10-A0A0
6AV7862-28C10-0AA0
6AV78662-2BC10-0AA0
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service