12 Months

| categories | Simatic Industrial PC |
|---|---|
| Brand | SIEMENS |
| Model | 6AV7862-2BC00-0AA0 |
| Warranty | 365 Days |
| Product Line | IFP1200 Basic Flat Panel 12" Display |
| Supply | IFP1200 Touch Screen monitor Overlay |
| Terms of Payment | Western Union, T/T, PayPal, Credit Card |
| Update Time | 2026-02-06 14:11:57 |
Shipping
Specifications:
| Mains Buffering: | 10ms |
| Operation Temperature: | 0℃-40℃ |
| Part Number : | 6AV7862-2BC00-0AA0 |
| Product Line: | IFP1200 Basic Flat Panel |
| Processor Type: | Intel Celeron N3160 |
| Size: | 12" |
| Storage Temperature: | -20℃-60℃ |
| Type of Supply Voltage: | 24 V DC |
| Type of Memory: | DDR3L |
| Warranty: | 365 days Warranty |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| 6AV7862-2BC00-0AA0 | Description | Inventory status |
| 6AV7862-2BC00-0AA0 | SIMATIC IFP1200 Basic Flat Panel 12" Display Touch Screen Protective Film Repair | In Stock |
| 6AV7862-2BC10-0AA0 | SIMATIC IFP1200 Basic Flat Panel 12" Display Front Overlay Touch Panel Repair | Available Now |
| 6AV7862-2BD00-0AA0 | SIMATIC IFP1500 Basic Flat Panel 15" Display Touchscreen Protective Film Repair | In Stock |
| 6AV7862-2BE00-0AA0 | SIMATIC IFP1900 Basic Flat Panel 19" Display Protective Film Touch Screen Glass | Available Now |
| 6AV7862-2BF00-0AA0 | SIMATIC IFP2200 Basic Flat Panel 22" Display Touch Screen Panel Front Overlay | In Stock |
12 Months PDF Download:
FAQ:
Question: How to prevent damage to the Siemens SIMATIC 6AV7862-2BC00-0AA0 Touch Screen Panel Front Overlay HMI IFP1200 Basic Flat Panel 12" Display ?
Answer: • Store the Siemens SIMATIC HMI IFP1200 Basic Flat Panel 12" Display 6AV7862-2BC00-0AA0 Touch Screen monitor Overlay in a dry place.
Question: How to install the Siemens SIMATIC 6AV7862-2BC00-0AA0 Touch Screen monitor Protective Foil HMI IFP1200 Basic Flat Panel 12" Display?
Answer: 1. Insert the Siemens SIMATIC 6AV7862-2BC00-0AA0 Touch Screen Glass Protective Film panel device into the mounting cutout from the front.
Common misspellings:
6AV7862-2C00-0AA0
AV7862-2BC00-0AA0
6AV7862-2BC00-A0A0
6AV7862-28C00-0AA0
6AV78862-2BC00-0AA0
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service