EZ3-T6C-E

| categories | EZ3 & EZTouch PLCs |
|---|---|
| Model | EZ3-T6C-E |
| Warranty | 365 Days |
| Product Line | EZAutomation EZ3 Series |
| Supply | EZ3-T6C-E Touch Screen Monitor Protective Film |
| Shipping | 2-4 workdays |
| Terms of Payment | Western Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, Credit Card |
| Update Time | 2026-01-31 01:35:48 |
Leading Time{{selectedConditionObj.leading}}
{{item.value}}
{{nameObj.name}}{{nameObj.selectedValue}}
{{valueObj.name}}
Shipping
Detail Information
Specifications:
| Backlight: | White LED Strips |
| Brand: | EZAutomation |
| Product Line: | EZ Automation EZ3 |
| Resolution: | 320 x 240 pixels |
| Warranty: | 12 Months Warranty |
| Display Type: | TFT Color LCD |
| Enclosure: | NEMA 4, 4X (indoor) |
| Type of Supply Voltage: | 24 V DC |
| Storage Temperature: | -25 to 65 °C (-13 to 149 °F) |
| Touch Size: | 5.7" |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| EZ3-T6C-E | Description | Inventory status |
| EZ3-T6C-E | EZTouch EZ3 Front Overlay Touch Membrane Replacement | In Stock |
| EZ3-T6C-EH | EZAutomation EZ3 Series Touch Glass Front Overlay Repair | In Stock |
| EZ3-T6C-EH-SUN | EZAutomation EZ3 Series Touch Digitizer Glass Overlay Repair | Available Now |
| EZ3-T6C-E-SUN | EZTouch EZ3 HMI Panel Glass Protective Film Replacement | Available Now |
| EZ3-T7C-E | EZAutomation EZ3 Series Touch Screen Monitor Front Overlay | In Stock |
| EZ3-T7C-EH | EZAutomation EZ3 Series Front Overlay MMI Touch Screen Repair | In Stock |
| EZ3-T8C-E | EZAutomation EZ3 Series HMI Touch Screen Protective Film | Available Now |
| EZ3-T8C-EH | EZAutomation EZ3 Series Protective Film Touchscreen Repair | In Stock |
| EZ3-T10C-E | EZAutomation EZ3 Series HMI Protective Film Touch Screen Glass | Available Now |
| EZ3-T10C-EH | EZAutomation EZ3 Series Front Overlay Touch Screen Panel Repair | In Stock |
| EZ3-T10C-EH-SUN | EZ Automation EZ3 Series Touch Screen Protective Film Replacement | In Stock |
| EZ3-T10C-E-SUN | EZTouch EZ3 Series Touch Panel Protective Film Replacement | Available Now |
| EZ-T15C-E | EZAutomation EZ3 Series Front Overlay MMI Touch Glass Repair | In Stock |
| EZ-T15C-EH | EZAutomation EZ3 Series HMI Touch Pad Protective Film | Available Now |
| EZ-T15C-ES | EZAutomation EZ3 Series Protective Film Touch Digitizer Repair | In Stock |
EZ3-T6C-E PDF Download:
FAQ:
Question: How to Change logging between USB and Micro SD?
Answer: There are two options to change how the data logging information is saved.
Question: What is EZ Automation EZ3 EZ3-T6C-E Touch Screen and Protective Film HMI parts price?
Answer: Submit a fast quote, send Kernfix an email for best price.
Common misspellings:
EZ3-T6C-
EZ3-TC-E
E3Z-T6C-E
EZ3-76C-E
EZ3-T6C--E
Please send your message to us
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service