EZCD-T8C-EP EZCD-T8C-EC Touch Panel Front Overlay Repair

| categories | EZTouch HMIs Series |
|---|---|
| Model | EZCD-T8C-EP EZCD-T8C-EC |
| Warranty | 365 Days |
| Product Line | EZAutomation EZWindows CE Durapanel Series |
| Supply | Touch Screen Monitor Protective Film |
| Shipping | 2-4 workdays |
| Terms of Payment | Western Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, Credit Card |
| Update Time | 2026-01-31 01:38:07 |
Leading Time{{selectedConditionObj.leading}}
{{item.value}}
{{nameObj.name}}{{nameObj.selectedValue}}
{{valueObj.name}}
Shipping
Detail Information
Specifications:
| Backlight: | White LED Strips |
| Brand: | EZAutomation |
| Product Line: | EZWindows CE Durapanel |
| Resolution: | 640 x 480 Pixels |
| Warranty: | 12 Months Warranty |
| Display Type: | TFT Color LCD |
| Enclosure: | NEMA 4, 4X (indoor) |
| Type of Supply Voltage: | 24 V DC |
| Storage Temperature: | -25 to 65 °C (-13 to 149 °F) |
| Touch Size: | 8" |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| EZCD-T8C-EP EZCD-T8C-EC | Description | Inventory status |
| EZCD-T6C-E | EZTouch HMI Front Overlay Touch Membrane Replacement | In Stock |
| EZCD-T6C-EC | EZAutomation EZTouch HMI Series Touch Glass Front Overlay Repair | In Stock |
| EZCD-T6C-EH | EZAutomation EZTouch HMI Series Touch Digitizer Glass Overlay Repair | Available Now |
| EZCD-T6C-EM | EZTouch HMI Panel Glass Protective Film Repair Replacement | Available Now |
| EZCD-T6C-EP | EZAutomation EZTouch HMI Series Touch Screen Monitor Front Overlay | In Stock |
| EZCD-T8C-E | EZAutomation EZTouch HMI Series Front Overlay MMI Touch Screen Repair | In Stock |
| EZCD-T8C-EC | EZAutomation EZTouch HMI Series HMI Touch Screen Protective Film | Available Now |
| EZCD-T8C-EH | EZAutomation EZTouch HMI Series Protective Film Touchscreen Repair | In Stock |
| EZCD-T8C-EM | EZAutomation EZTouch HMI Series HMI Protective Film Touch Screen Glass | Available Now |
| EZCD-T8C-EP | EZAutomation EZTouch HMI Series Front Overlay Touch Screen Panel Repair | In Stock |
| EZCD-T10C-E | EZ Automation EZTouch HMI Series Touch Screen Protective Film Replacement | In Stock |
| EZCD-T10C-EC | EZTouch HMI Series Touch Panel Protective Film Repair Replacement | Available Now |
| EZCD-T10C-EH | EZAutomation EZTouch HMI Series Front Overlay MMI Touch Glass Repair | In Stock |
| EZCD-T10C-EM | EZAutomation EZTouch HMI Series HMI Touch Pad Protective Film | Available Now |
| EZCD-T10C-EP | EZAutomation EZTouch HMI Series Protective Film Touch Digitizer Repair | In Stock |
| EZCD-T15C-E | EZAutomation EZTouch HMI Series Touch Screen Monitor Front Overlay | In Stock |
EZCD-T8C-EP EZCD-T8C-EC Touch Panel Front Overlay Repair PDF Download:
FAQ:
Question: How to Change logging between USB and Micro SD?
Answer: There are two options to change how the data logging information is saved.
Question: What is EZ Automation EZCD-T8C-EP EZCD-T8C-EC Touch Screen and Protective Film HMI parts price?
Answer: Submit a fast quote, send Kernfix an email for best price.
Common misspellings:
EZCD-T8C-EP
EZCD-T8C-E
EZCD-T8C-EC
EZDC-T8C-EP
EZCD-TBC-EP
EZCD-TT8C-EP
Related Products
Please send your message to us
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service