EL 105 PLC EL 105N PLC P/N: 3351-12 EL 105m PLC Front Overlay Touch Screen

| categories | Panel PC EL Series |
|---|---|
| Brand | LENZE |
| Model | EL 105 PLC EL 105N PLC P/N: 3351-12 EL 105m PLC |
| Warranty | 365 Days |
| Supply parts | Protective Film Touchscreen Panel |
| Shipping | 2-4 workdays |
| FOB port | Guangzhou, Shenzhen, Hongkong |
| Terms of Payment | Western Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, T/T ,Credit Card, Western Union |
| Update Time | 2026-02-04 02:01:26 |
Shipping
Specifications:
| Part Number : | EL 105 PLC/EL 105N PLC/EL 105m PLC |
| Product Line: | Lenze EL 100 Series |
| Resolution: | 320 × 240 Pixels |
| Warranty: | 1-Year Warranty |
| Touchscreen: | Resistiv |
| Display Type: | Graphical |
| DC Supply Voltage: | 24 (+18 … 32) |
| Storage Temp.: | -20℃~+60℃ |
| Transport Temp.: | −20 ... +60 °C |
| Operation Temp.: | 0 ... +50 °C |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| EL 105 PLC EL 105N PLC P/N: 3351-12 EL 105m PLC | Description | Inventory status |
| EL 103 ECO | LENZE EL 100 Series Touch Screen Glass Protective Film Replacement | In Stock |
| EL 103 ECO P/N: 3393-0101 | LENZE EL 100 Series Front Overlay Touch Screen Panel Repair | Available Now |
| EL 103 ECO P/N: 3393-0102 | LENZE EL 100 Series Protective Film Touch Panel Repair | In Stock |
| EL 103 ECO plc P/N: 3391-11 | LENZE EL 100 Series HMI Touch Glass Front Overlay Replacement | Available Now |
| EL 103 ECO PLC P/N: 3393-0101 | LENZE EL 100 Series Touch Screen Panel Front Overlay Repair | In Stock |
| EL 105 | LENZE EL 100 Series HMI Protective Film Touch Membrane Replacement | In Stock |
| EL 105 CAN P/N: 3251-0002 | LENZE EL 100 Series Front Overlay Touch Glass Replacement Repair | In Stock |
| EL 105 MPI | LENZE EL 100 Series Touch Digitizer Glass Protective Film | Available Now |
| EL 105 PLC | LENZE EL 100 Series Front Overlay Touch Digitizer Glass Replacement | Available Now |
| EL 105C Monforts 3251-0003 | LENZE EL 100 Series Protective Film Touch Screen Monitor | In Stock |
| EL 105C P/N: 3251-11 | LENZE EL 100 Series MMI Touch Screen Front Overlay Replacement | In Stock |
| EL 105m CAN | LENZE EL 100 Series HMI Touch Screen Protective Film | In Stock |
| EL 105m Monforts P/N:3251-0003 | LENZE EL 100 Series Front Overlay Touch Screen Panel Repair | In Stock |
| EL 105m Monforts P/N:3269-0001 | LENZE EL 100 Series Protective Film HMI Panel Glass Repair | Available Now |
| EL 105m MPI | LENZE EL 100 Series Touch Screen Monitor Front Overlay Repair | In Stock |
EL 105 PLC EL 105N PLC P/N: 3351-12 EL 105m PLC Front Overlay Touch Screen PDF Download:
FAQ:
Question: How can I create data logging or data recording on my Lenze EL100 series HMI?
Answer: The Lenze EL100 series HMIs provide data logging or data recording capabilities, allowing you to record process data, alarms, or events for analysis or troubleshooting purposes. You can configure data logging settings such as sampling rate, data format, and storage location using the HMI's built-in data logging configuration tool or through the Lenze HMI software. Refer to the user manual or online resources for your specific EL100 series HMI model for detailed instructions on how to set up data logging or data recording.
Question: How can I configure communication settings for my Lenze EL100 series HMI?
Answer: You can configure communication settings for your Lenze EL100 series HMI using the HMI's built-in communication configuration tool or through the Lenze HMI software. You can set up communication protocols such as Modbus, Profibus, or Ethernet/IP, and configure parameters such as baud rate, parity, data bits, and stop bits. Refer to the user manual or online resources for your specific EL100 series HMI model for detailed instructions on how to configure communication settings.
Common misspellings:
EL
105
PLC
105N
P/N
3351-12
10m
335-12
105m
10N5
1O5
33351-12
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service