EL 108 STD 3150-1108 EL 108 STD P/N:3150-1113 Touch Digitizer Glass Front Overlay

| categories | Panel PC EL Series |
|---|---|
| Brand | LENZE |
| Model | EL 108 STD 3150-1108 EL 108 STD P/N:3150-1113 |
| Warranty | 365 Days |
| Product Line | LENZE EL 100 Series |
| Supply | Touch Screen Monitor Protective Film |
| Shipping | 2-4 workdays |
| Terms of Payment | Western Union, T/T, PayPal, Credit Card |
| Update Time | 2026-02-04 02:01:43 |
Shipping
Specifications:
| Brand: | Lenze |
| Design of Display: | TFT |
| Product Line: | Lenze EL 100 Series |
| Resolution: | 640x480 pixels |
| Warranty: | 12 Months Warranty |
| No. of Colours: | 64k |
| Touchscreen: | Resistiv |
| Type of Supply Voltage: | 24 V DC |
| Storage Temperature: | -20 °C ~ +60 °C |
| Touch Size: | 8.0" |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| EL 108 STD 3150-1108 EL 108 STD P/N:3150-1113 | Description | Inventory status |
| EL 108 MPI | LENZE EL 100 Series Touch Screen Glass Protective Film Replacement | In Stock |
| EL 108 PLC | LENZE EL 100 Series Front Overlay Touch Screen Panel Repair | Available Now |
| EL 108 STD 3150-1108 | LENZE EL 100 Series Protective Film Touch Panel Repair | In Stock |
| EL 108 STD P/N:3150-1113 | LENZE EL 100 Series HMI Touch Glass Front Overlay Replacement | Available Now |
| EL 110 | LENZE EL 100 Series Touch Screen Panel Front Overlay Repair | In Stock |
| EL 110 CAN | LENZE EL 100 Series HMI Protective Film Touch Membrane Replacement | In Stock |
| EL 110 MPI | LENZE EL 100 Series Front Overlay Touch Glass Replacement Repair | In Stock |
| EL 110 PLC | LENZE EL 100 Series Touch Digitizer Glass Protective Film | Available Now |
| EL 110 PLC P/N:3354-11 | LENZE EL 100 Series Front Overlay Touch Digitizer Glass Replacement | Available Now |
| EL 110s | LENZE EL 100 Series Protective Film Touch Screen Monitor | In Stock |
| EL 110s CAN | LENZE EL 100 Series MMI Touch Screen Front Overlay Replacement | In Stock |
| EL 110s MPI | LENZE EL 100 Series HMI Touch Screen Protective Film | In Stock |
| EL 110s PLC | LENZE EL 100 Series Front Overlay Touch Screen Panel Repair | In Stock |
| EL 110S PLC 3355-11 | LENZE EL 100 Series Protective Film HMI Panel Glass Repair | Available Now |
| EL-106 N MPI P/N: 3262-0001 | LENZE EL 100 Series Touch Screen Monitor Front Overlay Repair | In Stock |
EL 108 STD 3150-1108 EL 108 STD P/N:3150-1113 Touch Digitizer Glass Front Overlay PDF Download:
FAQ:
Question: Can I update the firmware on my Lenze EL100 series HMI?
Answer: Yes, you can update the firmware on your Lenze EL100 series HMI to ensure that you have the latest features, bug fixes, and performance improvements. You can download the latest firmware from the Lenze website or other authorized sources, and then use the firmware update tool provided by Lenze to install the new firmware on your HMI. Refer to the user manual or online resources for your specific EL100 series HMI model for detailed instructions on how to update the firmware.
Question: How can I troubleshoot communication issues on my Lenze EL100 series HMI?
Answer: If you encounter communication issues with your Lenze EL100 series HMI, you can follow these troubleshooting steps:
Common misspellings:
EL
108
STD
3150-1108
P/N:315-1113
TD
P/N:3150-1113
SDT
315O-1108
PP/N:3150-1113
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service