Lenze EPM-H507 Touch Screen Monitor Protective Film Replacement

| categories | Other Lenze Series |
|---|---|
| Brand | LENZE |
| Model | EPM-H507 |
| Warranty | 365 Days |
| Supply parts | EPM-H507 Front Overlay MMI Touch Screen |
| Shipping | 2-4 workdays |
| FOB port | Guangzhou, Shenzhen, Hongkong |
| Terms of Payment | Western Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, T/T ,Credit Card, Western Union |
| Update Time | 2026-02-04 02:04:27 |
Leading Time{{selectedConditionObj.leading}}
{{item.value}}
{{nameObj.name}}{{nameObj.selectedValue}}
{{valueObj.name}}
Shipping
Detail Information
Specifications:
| Part Number : | EPM-H507 |
| Product Line: | Lenze EPM |
| Touchscreen: | Matrix 20 × 16 (16 × 15 pixels each) |
| Warranty: | 1-Year Warranty |
| Power Consumption: | 15 W at 24 VDC |
| Visible Size: | 115.2 × 86.4 mm |
| Display Type: | LCD |
| Transport Temp.: | −20 ... +60 °C |
| Transport Temp.: | −20 ... +60 °C |
| Operation Temp.: | 0 ... +50 °C |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| EPM-H507 | Description | Inventory status |
| EPM-H310 | LENZE EPM Series Membrane Keyboard Keypad Replacement | In Stock |
| EPM-H312 | LENZE EPM Series Keyboard Membrane Repair | Available Now |
| EPM-H315 | LENZE EPM Series Operator Panel Keypad Repair | In Stock |
| EPM-H410 | LENZE EPM Series Membrane Keypad Switch Replacement | Available Now |
| EPM-H502 | LENZE EPM Series Touch Screen Panel Front Overlay Repair | In Stock |
| EPM-H505 | LENZE EPM Series HMI Protective Film Touch Membrane Replacement | In Stock |
| EPM-H507 | LENZE EPM Series Front Overlay Touch Glass Replacement Repair | In Stock |
| EPM-H510 | LENZE EPM Series Touch Digitizer Glass Protective Film | Available Now |
| EPM-H515 | LENZE EPM Series Switch Membrane Replacement | Available Now |
| EPM-H520 | LENZE EPM Series Protective Film Touch Screen Monitor | In Stock |
| EPM-H521 | LENZE EPM Series MMI Touch Screen Front Overlay Replacement | In Stock |
| EPM-H605 | LENZE EPM Series HMI Touch Screen Protective Film | In Stock |
| EPM-H606 | LENZE EPM Series Front Overlay Touch Screen Panel Repair | In Stock |
Lenze EPM-H507 Touch Screen Monitor Protective Film Replacement PDF Download:
FAQ:
Question: What is the EPM-H507 Lenze HMI parts HMI Touch Screen and Front Overlay price?
Answer: Submit a fast quote, send Kernfix an email for best price.
Question: How can I troubleshoot common issues with my Lenze HMI, such as screen freezing or communication errors?
Answer: If you encounter issues with your Lenze HMI, you can try the following troubleshooting steps:
Common misspellings:
EPM-507
EM-H507
EPMH-507
EPM-H5O7
EPM-H5077
Please send your message to us
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service