HPC10S-37-XGA-BD3 HPC10T-27-XGA-BD3 Touch Membrane Repair

| categories | Other Parker Series |
|---|---|
| Model | HPC10S-37-XGA-BD3 HPC10T-27-XGA-BD3 |
| Warranty | 365 Days |
| Product Line | Parker HPC PowerStation |
| Supply parts | Parker HPC PowerStation HMI Touch Glass |
| Shipping | 2-4 workdays |
| FOB port | Guangzhou, Shenzhen, Hongkong |
| Terms of Payment | Western Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, T/T ,Credit Card, Western Union |
| Update Time | 2026-02-04 02:39:30 |
Shipping
Specifications:
| Altitude: | -200ft. to 10,000ft. |
| Product Line: | Parker HPC PowerStation |
| Resolution: | 640X480 / 800X600 pixels |
| Warranty: | 1-Year Warranty |
| Input Freq.: | 10kHz max. |
| Minimum Pulse: | 40μs |
| Supply Supply: | 12VDC or 24VDC |
| Storage Temp.: | -20℃~+60℃ |
| Transport Temp.: | −20 ... +60 °C |
| Operation Temp.: | 0 ... +50 °C |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| HPC10S-37-XGA-BD3 HPC10T-27-XGA-BD3 | Description | Inventory status |
| HPC10S-37-XGA-BD3 | Parker PowerStation HPC Series Touch Screen Repair Replacement | In Stock |
| HPC10T-27-XGA-BD3 | Parker HMI PowerStation HPC Series Touch Panel Replacement | Available Now |
| HPC15A-37-XGA-BD3 | Parker PowerStation HPC Series HMI Panel Glass Replacement | Available Now |
| HPC15T-27-XGA-BD3 | HMI Parker PowerStation HPC Series Touchscreen Replacement | In Stock |
| HPC17T-27-XGA-BD3 | Parker PowerStation HPC Series HMI Panel Glass Repair | Available Now |
HPC10S-37-XGA-BD3 HPC10T-27-XGA-BD3 Touch Membrane Repair PDF Download:
FAQ:
Question: What are the steps to calibrate the touchscreen on my Parker PowerStation HMI?
Answer: Touchscreen calibration can typically be accessed through the system settings menu. Detailed calibration instructions are provided in the user manual specific to your model.
Question: What should I do if my HPC10S-37-XGA-BD3 HPC10T-27-XGA-BD3 HMI Touch Membrane HMI is overheating?
Answer: - Ensure that the HMI is installed in a well-ventilated area.
Question: Are there specific maintenance schedules recommended for Parker PowerStation HPC10S-37-XGA-BD3 HPC10T-27-XGA-BD3 HMI Touch Glass HMIs?
Answer: Regular maintenance schedules typically include cleaning the HPC10S-37-XGA-BD3 HPC10T-27-XGA-BD3 Touch Digitizer Glass, inspecting connections and cables, updating software and firmware, and checking for signs of wear or damage.
Common misspellings:
HPC10S-37-XGA-BD3
HPC10T-27-XGA-D3
HPC10T-2-XGA-BD3
HCP10T-27-XGA-BD3
HPC10S-37-XGA-8D3
HPC10T-27-XGA-BD3
HPC110S-37-XGA-BD3
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service