FP3710-K41-U Pro-face Touch Glass Front Overlay Repair

| categories | FP3000 Series |
|---|---|
| Brand | PROFACE |
| Model | FP3710-K41-U PFXFP3710KAU |
| Warranty | 365 Days |
| Product Line | Proface FP3000 Series |
| Supply | FP-3710K Touch Digitizer Glass Front Overlay |
| Shipping | 2-4 workdays |
| Terms of Payment | Western Union, T/T, PayPal, Credit Card |
| Update Time | 2026-02-04 02:42:49 |
Leading Time{{selectedConditionObj.leading}}
{{item.value}}
{{nameObj.name}}{{nameObj.selectedValue}}
{{valueObj.name}}
Shipping
Detail Information
Specifications:
| Ambient Humidity: | 10 to 90%RH (no condensation) |
| Backlight: | CCFL |
| Brand: | Proface |
| Product Line: | Proface FP3000 |
| Touch Size: | 15" |
| Display Colors: | 262,144 colors |
| Display Type: | TFT Color LCD |
| Type of Supply Voltage: | 24 V DC |
| Model Number: | FP3710-K41-U |
| Warranty: | 12-Month Warranty |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| FP3710-K41-U PFXFP3710KAU | Description | Inventory status |
| FP3700-T41 | Proface FP3000 Protective Film Touch Screen Replacement | In Stock |
| FP3710-K41 | Proface FP3000 Touch Panel Protective Film Repair | Available Now |
| FP3710-K41-U | Proface FP3000 Touchscreen Protective Film Repair | In Stock |
| FP3710-T41 | Proface FP3000 HMI Protective Film Touch Screen Glass | Available Now |
| FP3710-T41-U | Proface FP3000 Touch Screen Panel Front Overlay Repair | In Stock |
| FP3710-T42 | Pro-face FP3000 Front Overlay Touch Membrane | In Stock |
| FP3710-T42-24V | Proface FP3000 Touch Glass Front Overlay Repair | In Stock |
| FP3710-T42-24V-U | Proface FP3000 Touch Digitizer Glass Overlay Repair | Available Now |
| FP3710-T42-U | Pro-face FP3000 HMI Panel Glass Protective Film Repair | Available Now |
| FP3900-T41 | Proface FP3000 Touch Screen Monitor Front Overlay | In Stock |
| FP3900-T41-U | Proface FP3000 Front Overlay MMI Touch Screen Replacement | In Stock |
FP3710-K41-U Pro-face Touch Glass Front Overlay Repair PDF Download:
FAQ:
Question: What is the display size of Proface FP3000 FP3710-K41-U PFXFP3710KAU Protective Film HMI Panel Glass?
Answer: The FP-3710K FP3710-K41-U PFXFP3710KAU Touchscreen Panel Front Overlay is 15 inch.
Common misspellings:
FP3710-K41-U
PFXFP371KAU
FP3710-41-U
PFXFP3710KAU
PFXF3P710KAU
PFXFP3T10KAU
FP37110-K41-U
Please send your message to us
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service