Pro-face FP3710-T42-U HMI Panel Glass Front Overlay

| categories | FP3000 Series |
|---|---|
| Brand | PROFACE |
| Model | FP3710-T42-U PFXFP3710T2AU |
| Warranty | 365 Days |
| Product Line | Proface FP3000 FP-3710T Series |
| Supply | FP3710-T42-U Front Overlay Touch Screen Monitor |
| Touch Screen Panel Type | Resistance touch screen |
| Shipping | 2-4 workdays |
| FOB port | Guangzhou, Shenzhen, Hongkong |
| Terms of Payment | Western Union, T/T, PayPal, Credit Card |
| Update Time | 2026-02-04 02:43:00 |
Shipping
Specifications:
| Brand: | Proface |
| Display Resolution: | 1024 x 768 Pixels |
| Part Number : | FP3710-T42-U |
| Storage Humidity: | 30%RH to 90%RH (non-condensing) |
| Touch Size: | 15" |
| Display Type: | TFT Color LCD |
| Type of Supply Voltage: | 24 V DC |
| Product Line: | Proface FP3000 |
| Storage Temperature: | -20°C to 60°C |
| Warranty: | 365 Days |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| FP3710-T42-U PFXFP3710T2AU | Description | Inventory status |
| FP3700-T41 | Proface FP3000 Protective Film Touch Screen Replacement | In Stock |
| FP3710-K41 | Proface FP3000 Touch Panel Protective Film Repair | Available Now |
| FP3710-K41-U | Proface FP3000 Touchscreen Protective Film Repair | In Stock |
| FP3710-T41 | Proface FP3000 HMI Protective Film Touch Screen Glass | Available Now |
| FP3710-T41-U | Proface FP3000 Touch Screen Panel Front Overlay Repair | In Stock |
| FP3710-T42 | Pro-face FP3000 Front Overlay Touch Membrane | In Stock |
| FP3710-T42-24V | Proface FP3000 Touch Glass Front Overlay Repair | In Stock |
| FP3710-T42-24V-U | Proface FP3000 Touch Digitizer Glass Overlay Repair | Available Now |
| FP3710-T42-U | Pro-face FP3000 HMI Panel Glass Protective Film Repair | Available Now |
| FP3900-T41 | Proface FP3000 Touch Screen Monitor Front Overlay | In Stock |
| FP3900-T41-U | Proface FP3000 Front Overlay MMI Touch Screen Replacement | In Stock |
Pro-face FP3710-T42-U HMI Panel Glass Front Overlay PDF Download:
FAQ:
Question: FP-3710T FP3710-T42-U PFXFP3710T2AU Touch Panel Does Not Respond
Answer: When the FP3710-T42-U PFXFP3710T2AU touch panel does not react, or its reaction is very slow after it is pressed, follow the flowchart below to find the origin of the problem and the appropriate solution.
Question: What is Proface FP3000 FP3710-T42-U PFXFP3710T2AU Touch Screen Panel Glass Protective Film HMI parts price?
Answer: Submit a fast quote, send Kernfix an email for best price.
Common misspellings:
FP3710-T42-U
PFXF3710T2AU
FP3710-T4-U
PFXFP3710T2AU
FPXFP3710T2AU
FP3710-T4Z-U
FP3710--T42-U
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service