APL3000-TA-CM18-2P-1G-XM250 Touch Screen Front Overlay

| categories | PL Series |
|---|---|
| Brand | PROFACE |
| Model | APL3000-TA-CM18-2P-1G-XM250 |
| Warranty | 365 Days |
| Product Line | Proface PL Series |
| Supply | PL-3000T Protective Film Touch Screen Panel |
| Touch Screen Panel Type | Resistance touch screen |
| Shipping | 2-4 workdays |
| FOB port | Guangzhou, Shenzhen, Hongkong |
| Terms of Payment | Western Union, T/T, PayPal, Credit Card |
| Update Time | 2026-02-04 02:49:04 |
Leading Time{{selectedConditionObj.leading}}
{{item.value}}
{{nameObj.name}}{{nameObj.selectedValue}}
{{valueObj.name}}
Shipping
Detail Information
Specifications:
| Ambient Humidity: | 10 to 90%RH (no condensation) |
| Allowable Voltage Drop: | 10 ms or less |
| Product Line: | Proface PL |
| Size: | 12" |
| Rated Voltage: | DC19.2V to DC28.8V |
| Brand: | Proface |
| Type of Supply Voltage: | 24 V DC |
| Storage Temperature: | -20°C to +60°C |
| Storage Humidity: | 10%RH to 90%RH |
| Warranty: | 365 Days |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| APL3000-TA-CM18-2P-1G-XM250 | Description | Inventory status |
| APL3000-BA-CD2G-2P | Proface PL-3000B Protective Film Touch Screen Replacement | In Stock |
| APL3000-BA | Proface PL-3000B Touch Panel Membrane Keyboard Repair | Available Now |
| APL3000-BA-CD2G-4P | Proface PL-3000B Touchscreen Membrane Keypad Repair | In Stock |
| APL3000-BA-CM18-2P | Proface PL-3000B HMI Front Overlay Touch Screen Glass Repair | Available Now |
| APL3000-BA-CM18-4P | Proface PL-3000B Touch Screen Panel Membrane Switch Repair | In Stock |
| APL3000-BD-CD2G-2P | Pro-face PL-3000B Membrane Keyboard Keypad Touch Membrane | In Stock |
| APL3000-BD-CD2G-4P | Proface PL-3000B Touch Glass Membrane Keypad Switch Repair | In Stock |
| APL3000-BD-CM18-2P | Proface PL-3000B Touch Digitizer Glass Operator Panel Keypad Repair | Available Now |
| APL3000-BD-CM18-4P | Pro-face PL-3000B HMI Panel Glass Operator Keyboard Repair | Available Now |
| APL3000-TA-CM18-2P-1G-XM250 | Proface HMI Touch Screen Monitor Front Overlay Replacement | In Stock |
APL3000-TA-CM18-2P-1G-XM250 Touch Screen Front Overlay PDF Download:
FAQ:
Question: Removal/Attachment of the Switch Cover
Answer: With the PL-3000B series unit, remove the switch cover to operate the internal switches or replace the batteries for clock data backup.
Common misspellings:
APL3000-TA-CM18-2P-1G-XM250
Related Products
Please send your message to us
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service