FP570-TC11 FP-570-TC-11 HMI Panel Glass Front Overlay

| categories | The others Pro-face Series |
|---|---|
| Brand | PROFACE |
| Model | FP570-TC11 FP-570-TC-11 |
| Warranty | 365 Days |
| Product Line | Proface Flat Panel FP570T Series |
| Supply | FP570T Front Overlay Touch Screen Monitor |
| Touch Screen Panel Type | Resistance touch screen |
| Shipping | 2-4 workdays |
| FOB port | Guangzhou, Shenzhen, Hongkong |
| Terms of Payment | Western Union, T/T, PayPal, Credit Card |
| Update Time | 2026-02-04 02:52:37 |
Leading Time{{selectedConditionObj.leading}}
{{item.value}}
{{nameObj.name}}{{nameObj.selectedValue}}
{{valueObj.name}}
Shipping
Detail Information
Specifications:
| Brand: | Proface |
| Display Resolution: | 640 x 480 Pixels |
| Part Number : | FP570-TC11 FP-570-TC-11 |
| Storage Humidity: | 30%RH to 90%RH (non-condensing) |
| Touch Size: | 10.4" |
| Display Type: | TFT Color LCD |
| Type of Supply Voltage: | 24 V DC |
| Product Line: | Proface Flat Panel |
| Storage Temperature: | -20°C to 60°C |
| Warranty: | 365 Days |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| FP570-TC11 FP-570-TC-11 | Description | Inventory status |
| FP570-TC11 | Proface Flat Panel Touchscreen Protective Film Repair | In Stock |
| FP-570-TC-11 | Proface Flat Panel HMI Touch Screen Glass Protective Film | Available Now |
| FP570-TC21-24V | Proface Flat Panel Touch Screen Panel Front Overlay Repair | In Stock |
| FP61V-TC21 | Pro-face Flat Panel Front Overlay Touch Membrane | In Stock |
| FP63V-TC21 | Proface Flat Panel Touch Glass Front Overlay Repair | In Stock |
FP570-TC11 FP-570-TC-11 HMI Panel Glass Front Overlay PDF Download:
FAQ:
Question: FP570T FP570-TC11 FP-570-TC-11 Touch Panel Does Not Respond
Answer: When the FP570-TC11 FP-570-TC-11 touch panel does not react, or its reaction is very slow after it is pressed, follow the flowchart below to find the origin of the problem and the appropriate solution.
Question: What is Proface Flat Panel Monitor FP570-TC11 FP-570-TC-11 Touch Screen Panel Glass Protective Film HMI parts price?
Answer: Submit a fast quote, send Kernfix an email for best price.
Common misspellings:
FP570-TC11
FP-570-T-11
FP570-C11
FP-570-TC-11
F-P570-TC-11
FP-570-7C-11
FP570--TC11
Please send your message to us
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service