Proface UF5511-2-DV1-5V UF5511-2-DV1-12V Touch Panel Repair

| categories | The others Pro-face Series |
|---|---|
| Brand | PROFACE |
| Model | UF5511-2-DV1-5V UF5511-2-DV1-12V |
| Warranty | 365 Days |
| Product Line | Proface UF Series |
| Supply | UF5511-2-DV1-5V/12V Touchscreen Panel Glass |
| Touch Screen Panel Type | Resistance touch screen |
| Shipping | 2-4 workdays |
| FOB port | Guangzhou, Shenzhen, Hongkong |
| Terms of Payment | Western Union, T/T, PayPal, Credit Card |
| Update Time | 2026-02-04 02:53:07 |
Leading Time{{selectedConditionObj.leading}}
{{item.value}}
{{nameObj.name}}{{nameObj.selectedValue}}
{{valueObj.name}}
Shipping
Detail Information
Specifications:
| Ambient Humidity: | 30 to 90%RH (no condensation) |
| Backlight: | User replaceable CCFL |
| Brand: | Proface |
| Product Line: | Proface UF |
| Rated Voltage Range: | 19.2DC to 28.8V |
| Display Colors: | 262,144 colors |
| Display Type: | TFT Color LCD |
| Type of Supply Voltage: | 24 V DC |
| Storage Humidity: | 30 to 90%RH |
| Warranty: | 12-Month Warranty |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| UF5511-2-DV1-5V UF5511-2-DV1-12V | Description | Inventory status |
| UF5510-2-1 | Proface UF Series HMI Touch Screen Replacement | In Stock |
| UF5511-2-DV1-5V | Proface UF Series Touch Panel Replacement Repair | Available Now |
| UF5511-2-DV1-12V | Proface UF Series Touchscreen Panel Replacement | In Stock |
| UF5511-2-DV2M-5V | Proface UF Series Touch Screen Glass Repair Replacement | Available Now |
| UF5511-2-DV2M-12V | Proface UF Series Touch Screen Panel Replacement Repair | In Stock |
| UF5511-2-DV2S-5V | Pro-face UF Series Touch Digitizer Replacement Repair | In Stock |
| UF5511-2-DV2S-12V | Proface UF Series HMI Touch Glass Repair Replacement | In Stock |
| UF6610-2-1 | Proface UF Series Touch Digitizer Glass Repair | Available Now |
| UF7811-2-DV1-24V | Pro-face UF Series HMI Panel Glass Repair | Available Now |
| UF7811-2-DV2M-24V | Proface UF Series Touch Screen Monitor Replacement | In Stock |
| UF7811-2-DV2S-24V | Proface UF Series Touch Panel Repair Replacement | Available Now |
Proface UF5511-2-DV1-5V UF5511-2-DV1-12V Touch Panel Repair PDF Download:
FAQ:
Question: What is Proface UF5511-2-DV1-5V PFXUF5511DV1 UF5511-2-DV1-12V PFXZPB1IUFAN1 Touch Screen Panel Glass HMI parts price?
Answer: Submit a fast quote, send Kernfix an email for best price.
Question: What is the display size of Proface UF5511-2-DV1-5V PFXUF5511DV1 UF5511-2-DV1-12V PFXZPB1IUFAN1 HMI Panel Glass?
Answer: The UF5511-2-DV1-5V PFXUF5511DV1 UF5511-2-DV1-12V PFXZPB1IUFAN1 Touchscreen Panel is 10.4 inch.
Common misspellings:
UF5511-2-DV1-5V
PFXUF5511DV1
UF5511-2-DV1-12V
PFZPB1IUFAN1
U5511-2-DV1-12V
PFXZPB1IUFAN1
FPXUF5511DV1
UF5511-Z-DV1-5V
UF5511-2-DV11-5V
Please send your message to us
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service