Proface 3180053-03 ST401-AG41-24V Film Touchscreen

| categories | The others Pro-face Series |
|---|---|
| Brand | PROFACE |
| Model | 3180053-03 ST401-AG41-24V PFXST401AD |
| Warranty | 365 Days |
| Product Line | Proface ST Series |
| Supply | ST401-AG41-24V Protective Film Touch Screen |
| Shipping | 2-4 workdays |
| Terms of Payment | Western Union, T/T, PayPal, Credit Card |
| Update Time | 2026-02-04 02:53:52 |
Shipping
Specifications:
| Ambient Humidity: | 10 to 90%RH (no condensation) |
| Display Resolution: | 320 x 240 pixels |
| Part Number : | 3180053-03 |
| Product Line: | Proface ST |
| Touch Size: | 3.8" |
| Brand: | Proface |
| Display Type: | Monochrome LCD |
| Type of Supply Voltage: | 24 V DC |
| Storage Temperature: | -20 to 60 degrees Celsius |
| Warranty: | 365 Days |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| 3180053-03 ST401-AG41-24V PFXST401AD | Description | Inventory status |
| ST400-AG41-24V | Proface ST Touchscreen Protective Film Repair Replacement | In Stock |
| ST401-AG41-24V | Proface ST HMI Touch Screen Glass Protective Film Repair | Available Now |
| ST402-AG41-24V | Proface ST Touch Screen Panel Front Overlay Repair | In Stock |
| ST403-AG41-24V | Pro-face ST Front Overlay Touch Membrane Replacement | In Stock |
Proface 3180053-03 ST401-AG41-24V Film Touchscreen PDF Download:
FAQ:
Question: What is the display size of Proface ST Series 3180053-03 ST401-AG41-24V PFXST401AD Protective Film HMI Panel Glass?
Answer: The 3180053-03 ST401-AG41-24V PFXST401AD Touchscreen Panel Front Overlay is 3.8 inch.
Question: How to attach the Installation Fasteners from Inside the 3180053-03 ST401-AG41-24V PFXST401AD Panel?
Answer: 1. Refer to the following drawing when inserting installation fastener hooks in the 3180053-03 ST401-AG41-24V PFXST401AD Protective Film Touch Membrane ST unit's right side (2) and left side (2) installation fastener holes.
Common misspellings:
3180053-03
ST401-AG41-2V
PFXST401AD
3180053-3
ST401-AG41-24V
ST40-1AG41-24V
PFXST4O1AD
SST401-AG41-24V
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service