LO-2 LO-2-O Outer Covering Protective Film Membrane Switch

| categories | Andover Controls |
|---|---|
| Brand | SCHNEIDER |
| Model | LO-2 LO-2-O |
| Warranty | 365 Days |
| Supply | Andover Controls Front Overlay Keypad |
| FOB port | Guangzhou, Shenzhen, Hongkong |
| Terms of Payment | Western Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, Credit Card |
| Update Time | 2026-02-04 03:12:34 |
Shipping
Specifications:
| Brand: | Schneider |
| Power Consumption: | 0.4 W @ 24 VDC max. |
| Operating Temp.: | -10 °C to 50 °C |
| Storage Temp.: | -25 °C to 70 °C |
| Series: | LO-2 |
| Switches: | Commission, Reset |
| Operating Position: | vertical |
| Warranty: | 12 months |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| LO-2 LO-2-O | Description | Inventory status |
| LA-1 | Schneider Operator Panel Keypad Plastic Housing Overlay | Available Now |
| LO-2 | Schneider Protective Film Membrane Switch Plastic Shell | In Stock |
| LO-2-O | Andover Continuum Membrane Keypad Plastic Cover Film | In Stock |
| MI-6 | Andover Controls Overlay Keyboard Membrane Plastic Case | In Stock |
| TCX-867 | Schneider Front Overlay Outer Covering Terminal Keypad | Available Now |
| TEX867 | Schneider Protective Film Plastic Cover Switch Membrane | In Stock |
| VT-1 | Schneider Front Overlay Operator Keyboard Plastic Case | Available Now |
| B3867 | Andover Continuum Protective Film Housing Keypad Repair | Available Now |
| i2-867 | Schneider Operator Panel Keypad Front Overlay HMI Case | In Stock |
LO-2 LO-2-O Outer Covering Protective Film Membrane Switch PDF Download:
FAQ:
Question: Do the Andover Continuum LO-2 LO-2-O replacement Outer Casing Control Keypad Protective Film come with a warranty?
Answer: Yes, Kernfix provides a warranty for all replacement parts. If you encounter any issues, please get in touch with our support team for assistance.
Question: How long does it take to receive the Andover Continuum LO-2 LO-2-O HMI Case Operator Keyboard Overlay after placing an order?
Answer: Standard delivery typically takes 2-4 business days, depending on your location and the selected shipping method. Expedited options may be available upon request.
Question: How to replacing or adding I/O Modules?
Answer: There are two ways to replace an I/O module to minimize the potential for long-term harm to any equipment. The procedure that you follow depends upon the exact installation and the circumstances that exist at the time of replacement. Both procedures are described below. In either case, the controlled equipment must be overridden during the process. If no external method of override exists, the equipment will go off.
Common misspellings:
LO-Z
LO-2-O
LO-2
LO-2-0
LO2
LO-22-O
IO-2
OL-2-O
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service