DI-8 RS-485 Front Overlay Plastic Case Membrane Keyboard

| categories | Andover Controls |
|---|---|
| Brand | SCHNEIDER |
| Model | DI-8 RS-485 DI 8 RS-485 |
| Warranty | 365 Days |
| Supply | Andover Controls Keyboard Protective Film |
| FOB port | Guangzhou, Shenzhen, Hongkong |
| Terms of Payment | Western Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, Credit Card |
| Update Time | 2026-02-04 03:12:39 |
Shipping
Specifications:
| Part Number : | DI-8 RS-485 DI 8 RS-485 |
| Number of Inputs: | 8 Digital inputs |
| Power Consumption: | 0.8 W @ 10–28 VDC max. |
| Warranty: | 365 days Warranty |
| Brand: | Schneider |
| Range of Product: | Andover Continuum |
| Operating Temp.: | -10 °C to 50 °C |
| Storage Temp.: | -25 °C to 70 °C |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| DI-8 RS-485 DI 8 RS-485 | Description | Inventory status |
| DO-6-TR | Schneider Operator Panel Keypad Plastic Housing Overlay | Available Now |
| DO-6-TR RS-485 | Schneider Protective Film Membrane Switch Plastic Shell | In Stock |
| DI-6-AC | Andover Continuum Membrane Keypad Plastic Cover Film | In Stock |
| DI-6-AC-HV | Andover Controls Overlay Keyboard Membrane Plastic Case | In Stock |
| DI-8 | Schneider Front Overlay Outer Covering Terminal Keypad | Available Now |
| DI-8-S | Schneider Protective Film Plastic Cover Switch Membrane | In Stock |
| DI-8 RS-485 | Schneider Front Overlay Operator Keyboard Plastic Case | Available Now |
| DM-20 | Andover Continuum Protective Film Housing Keypad Repair | Available Now |
| DM20RS-485 | Schneider Operator Panel Keypad Front Overlay HMI Case | In Stock |
DI-8 RS-485 Front Overlay Plastic Case Membrane Keyboard PDF Download:
FAQ:
Question: What is the Schneider DI-8 RS-485 DI 8 RS-485 Plastic Cover Terminal Keypad Overlay HMI price?
Answer: Submit a fast quote, send Kernfix an email for best price.
Question: Are these replacements compatible with DI-8 RS-485 DI 8 RS-485?
Answer: Yes, these HMI case membrane switch protective films are fully compatible with DO-4-R-O DO4RO, offering the same layout, interface, and plug-in connection.
Question: What payment options are available?
Answer: We accept various payment methods, including PayPal, credit cards, and bank transfers.
Common misspellings:
D1-8
RS-485
DI
8
DI-8
RS-A85
DI8
R-S-485
R5-485
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service