DO-6-TR RS-485 Enclosure Operator Keyboard Protective Film

| categories | Andover Controls |
|---|---|
| Brand | SCHNEIDER |
| Model | DO-6-TR RS-485 |
| Warranty | 365 Days |
| Product Line | Schneider Andover Continuum |
| Supply | DO-6-TR RS-485 Keypad Housing Film |
| Terms of Payment | Western Union, T/T, PayPal, T/T ,Credit Card, Western Union |
| Update Time | 2026-02-04 03:12:44 |
Shipping
Specifications:
| Brand: | Schneider |
| Power Consumption: | 1.1 W @ 24 VDC max. |
| Warranty: | 365 days Warranty |
| Switches: | Commission, Reset |
| Range of Product: | Andover Continuum |
| Operating Temp.: | -10 °C to 50 °C |
| Storage Temp.: | -25 °C to 70 °C |
| Output Rating: | 0.5 A @ 24 VAC |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| DO-6-TR RS-485 | Description | Inventory status |
| DO-6-TR | Schneider Operator Panel Keypad Plastic Housing Overlay | Available Now |
| DO-6-TR RS-485 | Schneider Protective Film Membrane Switch Plastic Shell | In Stock |
| DI-6-AC | Andover Continuum Membrane Keypad Plastic Cover Film | In Stock |
| DI-6-AC-HV | Andover Controls Overlay Keyboard Membrane Plastic Case | In Stock |
| DI-8 | Schneider Front Overlay Outer Covering Terminal Keypad | Available Now |
| DI-8-S | Schneider Protective Film Plastic Cover Switch Membrane | In Stock |
| DI-8 RS-485 | Schneider Front Overlay Operator Keyboard Plastic Case | Available Now |
| DM-20 | Andover Continuum Protective Film Housing Keypad Repair | Available Now |
| DM20RS-485 | Schneider Operator Panel Keypad Front Overlay HMI Case | In Stock |
DO-6-TR RS-485 Enclosure Operator Keyboard Protective Film PDF Download:
FAQ:
Question: How does Kernfix ensure the quality of DO-6-TR RS-485 Outer Casing Membrane Keypad Front Overlay?
Answer: Kernfix conducts rigorous quality testing on all replacement parts to ensure they meet the highest industry standards for durability and protection.
Question: Is the keyboard of the DO-6-TR RS-485 unit replaceable?
Answer: Yes, the DO-6-TR RS-485 Operator Panel Keypad Plastic Cover Protective Film can be replaceable.
Question: Is there a minimum order quantity (MOQ)?
Answer: No, we do not have an MOQ. You can order even one piece.
Common misspellings:
DO-G-TR
RS-485
DO-6-TR
R-485
DO-6-TSR
RS-48S
OD-6-TR
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service