DO-6-TR DO6TR Front Overlay Plastic Shell Membrane Keypad

| categories | Andover Controls |
|---|---|
| Brand | SCHNEIDER |
| Model | DO-6-TR DO6TR |
| Warranty | 365 Days |
| Supply | Andover Controls Keyboard Protective Film |
| FOB port | Guangzhou, Shenzhen, Hongkong |
| Terms of Payment | Western Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, Credit Card |
| Update Time | 2026-02-04 03:12:46 |
Shipping
Specifications:
| Part Number : | DO-6-TR DO6TR |
| Output Rating: | 0.5 A @ 24 VAC |
| Power Consumption: | 1.1 W @ 24 VDC max. |
| Warranty: | 365 days Warranty |
| Brand: | Schneider |
| Range of Product: | Andover Continuum |
| Operating Temp.: | -10 °C to 50 °C |
| Storage Temp.: | -25 °C to 70 °C |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| DO-6-TR DO6TR | Description | Inventory status |
| DO-6-TR | Schneider Operator Panel Keypad Plastic Housing Overlay | Available Now |
| DO-6-TR RS-485 | Schneider Protective Film Membrane Switch Plastic Shell | In Stock |
| DI-6-AC | Andover Continuum Membrane Keypad Plastic Cover Film | In Stock |
| DI-6-AC-HV | Andover Controls Overlay Keyboard Membrane Plastic Case | In Stock |
| DI-8 | Schneider Front Overlay Outer Covering Terminal Keypad | Available Now |
| DI-8-S | Schneider Protective Film Plastic Cover Switch Membrane | In Stock |
| DI-8 RS-485 | Schneider Front Overlay Operator Keyboard Plastic Case | Available Now |
| DM-20 | Andover Continuum Protective Film Housing Keypad Repair | Available Now |
| DM20RS-485 | Schneider Operator Panel Keypad Front Overlay HMI Case | In Stock |
DO-6-TR DO6TR Front Overlay Plastic Shell Membrane Keypad PDF Download:
FAQ:
Question: What is the Schneider DO-6-TR DO6TR Plastic Cover Terminal Keypad Overlay HMI price?
Answer: Submit a fast quote, send Kernfix an email for best price.
Question: Are these replacements compatible with DO-6-TR DO6TR?
Answer: Yes, these HMI case membrane switch protective films are fully compatible with DO-4-R-O DO4RO, offering the same layout, interface, and plug-in connection.
Question: What payment options are available?
Answer: We accept various payment methods, including PayPal, credit cards, and bank transfers.
Common misspellings:
DO-6-RT
DO6TR
DO-6-TR
DO6R
DO-6R-TR
OO6TR
DO-6-7R
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service