HMI 520M-005 LCD Display Front Overlay Touch Panel

| categories | Other Weinview Series |
|---|---|
| Brand | WEINVIEW |
| Model | HMI 520M-005 |
| Warranty | 365 Days |
| Supply parts | Front Overlay Touch Screen Monitor LCD |
| Shipping | 2-4 workdays |
| FOB port | Guangzhou, Shenzhen, Hongkong |
| Terms of Payment | Western Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, T/T ,Credit Card, Western Union |
| Update Time | 2026-02-04 03:19:46 |
Shipping
Specifications:
| Warranty: | 12 months |
| Light Transmission: | Above 80% |
| Brand: | Weinview |
| Storage Temperature: | -20 ~ 60 °C |
| Mounting: | Panel Mounting |
| Operating Temperature: | 0°~45°C |
| relative humidity: | 10%~90% |
| Protection Rating: | IP65 |
| Touch Accuracy: | 1.5 mm |
| Touch Panel: | 4-Wire Resistive Type |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| HMI 520M-005 | Description | Inventory status |
| HMI 5097 DXL | Weinview Touch Screen Front Overlay Replacement | In Stock |
| HMI 520C-002 HMI 520C-005E HMI520C-006E | Weinview Protective Film Touch Screen Monitor Repair | Available Now |
| HMI 520M-005 | Weinview Touch Digitizer Glass Front Overlay Replacement | In Stock |
| HMI504T | Weinview Protective Film Touch Screen Glass Repair | Available Now |
| HMI520C-006 | Weinview Front Overlay Touch Membrane Replacement | In Stock |
| HMI520M HMI 520M-001 HMI 520M-002 | Weinview Touch Screen Tablet Protective Film Repair | Available Now |
| HMI520M-006 HMI520T E HMI520T-007E | Weinview Touch Screen Monitor Front Overlay Replacement | In Stock |
| HMI520T HMI520T-007 HMI520C | Weinview Touch Screen Panel Protective Film Repair | Available Now |
| HMI530C-001 HMI530C-002 HMI 530C-004 HMI530C-005 | Weinview HMI Touch Glass Front Overlay Replacement | In Stock |
| HMI530T HMI530T-006 HMI530TE HMI530T-006E | Weinview MT4000E Series Protective Film Touch Screen Film Replacement | In Stock |
| HMI550H HMI550HE HMI550H-005E HMI550T HMI550T-005 | Weinview Touch Screen Display Front Overlay Repair | Available Now |
| HMI606T HMI 606T-001R HMI606T-001 HMI606C-001 | Weinview Front Overlay Touch Screen Glass Replacement | In Stock |
| HMI608T HMI608T-001 | Weinview Protective Film Touch Screen Tablet Repair | Available Now |
| HMI610X-CE HMI610X-XP | Weinview Touch Screen Monitor Front Overlay Replacement | In Stock |
| HMI612X-CE HMI612X-XP | Weinview Protective Film MMI Panel Screen Repair | Available Now |
| HMI615X-CE HMI615X-XP | Weinview Touch Membrane Front Overlay Replacement | In Stock |
HMI 520M-005 LCD Display Front Overlay Touch Panel PDF Download:
FAQ:
Question: Can I connect external devices to the HMI 520M-005 HMIs?
Answer: Yes, it typically offer various communication ports, such as Ethernet, USB, RS232, or RS485. These ports allow you to connect external devices, such as PLCs, sensors, or other control equipment, for data exchange and system integration.
Question: How can I create and modify screens on the HMI 520M-005 HMIs?
Answer: It usually comes with dedicated software for screen development. Install the software on your computer, and then use it to design and customize screens with elements like buttons, images, text, and data display. The software often offers intuitive drag-and-drop interfaces for easy screen creation and modification.
Question: What is the price of Weinview HMI 520M-005 Touch Screen Monitor Front Overlay LCD Display?
Answer: Submit a fast quote, send Kernfix an email for best price.
Common misspellings:
HMI
520M-002
500M-005
522M-005
520M005
520-005M
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service