Mettler Toledo XK3139 Keyboard Switch Membrane Repair

| categories | Mettler Toledo |
|---|---|
| Brand | METTLER TOLEDO |
| Model | XK3139 |
| Warranty | 365 Days |
| Supply | XK3139 Keypad Membrane |
| Shipping | 2-4 workdays |
| Terms of Payment | Western Union, T/T, PayPal, Credit Card |
| Update Time | 2026-02-04 03:24:35 |
Leading Time{{selectedConditionObj.leading}}
{{item.value}}
{{nameObj.name}}{{nameObj.selectedValue}}
{{valueObj.name}}
Shipping
Detail Information
Specifications:
| Approvals: | Weights and Measures |
| Dimensions (l × w × d): | 160 mm x 265 mm × 92 mm |
| Operating Temperature: | -10 °C to +40 °C |
| Part Number : | XK3139 |
| Warranty: | 365 Days |
| Brand: | Mettler Toledo |
| Keypad: | 25 keys; 26 keys; |
| Power: | AC version |
| Storage Temperature: | -20 °C to +60 °C |
Related BB Teach Pendant Part No.:
| XK3139 | Description | Inventory status |
| IND131xx | Mettler-Toledo Membrane Keyboard Keypad Replacement | In Stock |
| IND310 | Mettler Toledo Operator Panel Keypad Repair Replacement | Available Now |
| IND331 XK3141 | Mettler Toledo Membrane Keypad Switch Replacement Repair | In Stock |
| XK3139 | METTLER TOLEDO HMI Terminal Keypad Replacement Repair | Available Now |
| IND880 | Mettler-Toledo Keypad Membrane Touch Screen Replacement | Available Now |
| IND930SQC Desk | Mettler Toledo MMI Touch Screen Protective Film Repair | In Stock |
| IND930-10 | Mettler Toledo Front Overlay Touch Screen Monitor Repair | In Stock |
| IND970 15" | METTLER TOLEDO Keypad Front Overlay Touch Screen Repair | Available Now |
| IND970 19" | Mettler Toledo Touch Panel Protective Film Keypad Replacement | In Stock |
Mettler Toledo XK3139 Keyboard Switch Membrane Repair PDF Download:
FAQ:
Question: How to clean the XK3139 Switch Membrane Terminal?
Answer: Use a soft, clean cloth and mild glass cleaner. Do not spray cleaner directly onto the XK3139 Operator Keyboard terminal.
Common misspellings:
XK31399
XK3l39
XK3119
XKB139
XX3139
Please send your message to us
- Mobile Phone
- *Title
- *Content






Fast Quote
Fast Quote
Worldwide Shipping
12 Months Warranty
Customize Service